Politika
Скупштина Србије подржала наставак српско-албанског дијалога
БЕОГРАД- Готово све странке у Скупштини Србије су на ванредној сједници парламента најавиле подршку Приједлогу декларације о Космету, залажући се за наставак српско-албанског дијалога, а могли су се чути и приједлози да Србија промијени политику.
Лидер опозиционе Српске напредне странке /СНС/ Томислав Николић је рекао да је вријеме да Србија размисли гдје, шта и како даље и да се не може говорити да Србија неће ратовати, него да треба рећи да Србија не жели да ратује.
"Албанци иду даље него што ви мислите да смеју и победиће нас у тој дипломатској борби. Шта ће бити када Албанци дођу на административне прелазе, шта ће бити са српским народом? Јесмо ли спремни да гледамо како се све урушава и само викати да смо патриоте. Хајдемо ми на Брњак да тамо заседамо, нека нас побије Кфор. Само нам реците шта ћете да урадите", питао је Николић.
Он је оптужио власт да Србију подређују мишљењу Европске комисије и затражо да власт јасно каже које су то мјере за Космет.
Посланик опозиционе Демократске странке Србије /ДСС/ Слободан Самарџић је рекао да је узрок проблема експанзионистичка политика Албанаца на Космету и у региону, коју подржавају велике силе и које су одлучиле да ће Србија морати да призна Косово, те оцијенио да Београд зато мора мијењати своју политику и затражити преговоре око свих отворених питања под окриљем Савјета безбједности УН и постизање компромиса, а не дијалог.
Посланици владајућег ПУПС-а су оцијенили да ће они из ЕУ који су признали Косово условити улазак Србије у ЕУ признањем косовске независности, те запитали да ли Србија по сваку цијену мора у ЕУ и да ли је можда вријеме за избор алтернативног рјешења.
Посланици опозционе Српске радикалне странке /СРС/ су затражили да се јасно означи да је НАТО окупирао Косово и да НАТО и већина чланица ЕУ подржавају Приштину, те да због тога Србија треба да се окрене другим пријатељима ван те двије организације.
Драган Марковић Палма из владајуће посланичке групе СПС-ЈС поручио је међународној заједници да је Србија испунила све што је од ње тражено, али да не тражи од Србије да косовски Срби чуче по подрумима и крију се док Албанци шетају наоружани.
Он је рекао да се Косово мора бранити дијалогом, а не ратом, и да се они који су написали Резолуцију 1244 морају натјерати да је и сами поштују.
Велимир Илић из опозиционе Нове Србије, дајући подршу декларацији о Косову, рекао је да Србија мора да зна шта хоће и да мора издржати притиске и уцјене по питању Косова, не смије дозволити никакву царину, нити границе са Косовом, те да ће Србија своје право на Косову остварити, ако не сада, онда и за 500 година.
Зоран Остојић из опозиционе ЛДП изразио је противљење тексту предложене декларације и критиковао Владу Србије због "старе политике" према Косову, те додао да је "недопустиво жртвовати кандидатуру Србије за чланство у ЕУ због емоција и патриотских осјећања према Космету".
Он је рекао да би "подржао декларацију да у њој пише да Србија жели у НАТО, јер би тада Србима на Косову било боље".
На ванредној сједници Скупштине Србије води се расправа о Приједлогу декларације о актуелном стању на Косову и Метохији након једностраних и насилних аката привремених институција самоуправе у Приштини. Сједници присуствује читав државни врх Србије, на челу са предсједником Борисом Тадићем.
(Срна/Фронтал)