Društvo

Тадић: Хапшење била законска и морална обавеза Србије (ВИДЕО)

БЕОГРАД - Предсједник Србије Борис Тадић рекао је да је посљедњи хашки оптуженик Горан Хаџић ухапшен јутрос у 8.24 часова у рејону Фрушке горе и да је тиме завршена туробна страница српске историје, али је демантовао да је ухапшен између војног објекта и манастира Крушедол.


Тадић је демантовао и спекулације које су се већ појавиле у појединим домаћим и медијима у региону да је Србија знала гдје се крио Хаџић, напомињући да није било познато ни гдје се налазио генерал Ратко Младић.

Он на ванредној конференцији за новинаре није хтио да говори о тачном мјесту хапшења Хаџића, демантујући све информације које иду у управцу манастира Крушедол и Војске Србије.

Тадић је рекао да послије овог хапшења не очекује никакве реакције из ЕУ, наводећи да је ово хапшење била законска и морална обавеза Србије, те да је то учињено због грађана Србије, жртава другог народа, помирења и промјене система вриједности.

"Србија је овим завршила најтеже поглавље у сарадњи са Хашким трибуналом и наставиће да испуњава своје међународне обавезе", додао је Тадић.

Он је подсјетио да је сарадња са Хагом протеклих година била велики проблем за државну политику Србије.

Према његовим ријечима, све је резултат тешког и систематичног рада, као што је рађено у свијету при проналаску Осаме Бин Ладена.

Тадић је подсјетио да су након хапшења Младића поједине колеге у Бриселу одмах истакле да треба да услиједи и хапшење Хаџића, иако нису знали ни да изговоре његово име.

Истичући да на ово и на хапшење Младића и Радована Караџића нису имали никаквог ефекта било какви притисци везани за европске интеграције, Тадић је рекао да су ти притисци били безначајни и да је Србију водила свијест о испуњавању обавеза.

"Никакви притисци немају никакву делотворност, ни по питању преговора о Космету. То су илузије. Ми не функционишемо под притисцима", поручио је Тадић.

Он није могао да каже да ли ће Србија до краја године, осим статуса кандидата за чланство у ЕУ, добити и датум за почетак преговора о чланству, наводећи да се ту не ради о трговини, него о извршавању обавеза.

Тадић је рекао да га занима да ли ће његови саговорници у Бриселу, након завршетка сарадње Србије са Хагом испунити оно што су раније говорили, додајући да их сада гледа у очи.

Он је додао да неће бити лако поред статуса кандидата добити и датум за почетак преговора, јер је то везано за унутрашње реформе у Србији.

Предсједник Србије је изразио увјерење да ће бити постигнути добри резултати у септембру, након чега ће услиједити састанак Европске комисије која даје препоруке, али да тек у децембру о свему одлучују шефови држава чланица ЕУ.

Тадић је рекао да у ЕУ влада криза, што није добро за проширење, али и упозорио да би била трагична и катастрофална грешка Уније ако би цијену заустављања проширења платили грађани западног Балкана.

Он је додао да би ту цијену платили и грађани ЕУ, "јер свака нестабилност на западном Балкану у будућности дође на шалтер за исплату из буџета ЕУ".

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog