Politika

Додик: Српској треба најјача Србија; Николић: Зједничка будућност у ЕУ

БАЊА ЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је за Српску од кључне важности да Србија буде најмоћнија земља на Балкану, јер ће то ојачати и позицију Српске.


"За нас је битно да Србија буде јака, не да бисмо се конфронтирали са другима и јасно нам је да званични Београд мора имати добре односе и са званичним Загребом, Сарајевом, Подгорицом и осталим", рекао је Додик новинарима у Бањој Луци након састанка са лидером Српске напредне странке Томиславом Николићем.

Он је додао да је за Српску важно и да обезбиједи што шири круг контаката са релевантим политичким субјектима у Србији, међу којима је и СНС, јер у Српској постоји и дјелује политичка партија која је њен дио.

Додик је упознао Николића са покушајима разградње Дејтонског споразума и том приликом истакао да је политика РС поштовање слова, а не духа Дејтона, како су често наметали одређени међународни политички фактори и политички кругови из Федерације БиХ.

"Они који су креирали политику на бази духа Дејтона су схватили да се може радити једино на основу важећег устава", нагласио је Додик.

Предсједник РС је подсјетио да БиХ остаје државна заједница два ентитета и три конститутивна народа и да као таква мора да буде довољно репрезентативна и да одрази такву унутрашњу структуру и да не може бити надређена другим дијеловима који су конститутивни.

"Што се тиче саме БиХ, примарни однос мора бити на релацији Србија-РС и моје мишљење је да у Србији постоји једно погрешно схватање политичког Сарајева, које мора у себи садржавати двије компоненте, а то су два ентитета и три народа, а не политички центар надређен РС", рекао је Додик.

Додик је нагласио да РС жели демократски развој процеса у Србији, у којој ће се следеће године одржати општи избори, нагласивши да ће Српска поштовати демократску вољу народа и да ће наставити да сарађује без обзира који субјект освоји власт.

"За РС је данас битно и да се политичка сцена ослободи стереотипа да су различити политички програми и партије непријатељи, јер се мора пронаћи један скуп заједничких политичких и програмских интереса који без обзира на разлике мора да буде поштован", рекао је Додик.

Предсједник Српске напредне странке Томислав Николић сматра да је заједничка будућност Републике Српске и Србије чланство у ЕУ.

Након састанка са предсједником Српске Милорадом Додиком у Бањој Луци, Николић је рекао да Србија на свом европском путу не смије да заборави РС и да мора да настави да јој помаже.

Истакавши да је са предсједником Српске покренуо многа питања, од којих су нека раније била и табу теме, Николић је изразио задовољство чињеницом да су утврђене основне заједничке поставке да Дејтонски споразум треба да поштују сви којих се он тиче и да, према њему, постоји и БиХ и РС.

"Разговарали смо о начину на који ћемо моћи да сарађујемо након избора у Србији, али се нисмо дотицали сарадње током избора, надам се да ће грађани Србије и након избора имати подршку из РС", рекао је Николић, додавши да се СНС неће мијешати у избор грађана РС, али да ова странка у Српској треба да освоји власт.

Према његовим ријечима, руководство Српске у постојећим околностима, које су јако тешке, изванредно води Српску, која је изложена разним притисцима и уцјенама.

"Данашњом посјетом показујемо да нам је циљ да грађани РС и Србије након избора живе боље, ослобођени страха од притисака и уцјена. Мислим да можемо са много више храбрости да одлучујемо о судбини наших народа", рекао је лидер СНС-а.

Коментаришући раније односе са СНСД-ом, Николић је рекао да се односи између народа не могу градити на односима између политичара.

"Предсједник Додик је јасно рекао да није његово да подржи било коју политичку странку у Србији, јер је то на њеним грађанима, а да је на њему да послије избора учини све што је могуће да двије републике што боље сарађују", нагласио је Николић.

У разговору са предсједником РС учествовао је и замјеник предсједника СНС-а Александар Вучић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog