Društvo
Адвокати - Хрватска крива за смрт Ђуре Бродарца
ОСИЈЕК - Адвокати генерала Хрватске војске Ђуре Бродарца, који је јутрос умро у осијечкој болници, оптужили су хрватску државу да је кривац за његову смрт.
Адвокати наводе да је Бродарцу, који је осумњичен за злочине над Србима, упркос лошем здравственом стању, није дозвољено да буде пребачен у кућни притвор.
"Жалосно је да нису уважени наши захтјеви да га ставе у кућни притвор, за што смо предложили сву медицинску документацију. Имао је висок притисак, шећераш је и пио је 12 лијекова дневно. Све вријеме у притвору је у просторији од шест метара био са још пет људи на 45 степени Целзијуса", рекао је адвокат Петар Шале за хрватске медије и додао да ће даље поступање зависити од захтјева Бродарчеве породице, па тако и евентуална тужба против Хрватске.
Бродарац, његов ратни замјеник Владимир Миланковић и припадник полицијске јединице "Вукови" Драго Бошњак ухапшени су 21. јуна и приведени у Осијек, јер је случај ликвидације цивила у Сиску прошле јесени преузело осијечко жупанијско тужилаштво. Свој тројици је тада одређен једномесечни притвор.
Бродарац је од јуна 1991. до јуна 1992. године, на подручју Сиска и Баније био начелник сисачке Полицијске управе, начелник штаба Команде банијско-кордунског подручја и члан Регионалног кризног штаба за Сисак и Банију, када је на сисачком подручју убијено и нестало стотињак српских цивила.
Сумња се да су убиства наручили утицајни политички и војни кругови у Сиску како би српски грађани који се дотад нису придружили крајишким снагама побјегли из града. Дио убијених био је мучен у истражним центрима ОРА и Јодно, а затим спаљен у талионици Жељезаре Сисак или бачен у Саву. Наком убистава у Сиску и околини услиједиле су пљачке српске имовине.
Тужилаштво Бродарца терети да ништа није предузео да спријечи припаднике њему потчињених јединица да неовлашћено и насилно улазе у куће и станове Срба, незаконито их хапсе и одводе у импровизоване затворе.
Злостављањима је било изложено најмање 69 цивила са подручја Сиска, од којих је 31 лице убијено, а Бродарац се сумњичи да је, иако свјестан свих тих незаконитих поступања, и сам лично наређивао противзаконита затварања већег броја српских цивила и учествовао у њиховом злостављању.
Миланковића Тужилаштво терети да није предузео ништа да спречи припаднике себи потчињених јединица да упадају у српске куће и претражују их, да хапсе Србе и одводе их у затворе где су их мучили и наносили тешке повреде, при чему је 31 лице убијено.
Ни једно убиство у протеклих скоро 20 година није ријешено, због чега је државни тужилац Младен Бајић случај убистава по Сиску одузео сисачком и додјелио осјечком тужилаштву.
Некадашњи премијер Републике Српске Крајине Борислав Микелић рекао је да је "Бродарац у Сиску био оно што је Томислав Мерчеп био у Вуковару - господар живота и смрти.
"Био је задужен да контролише групе које су непосредно чиниле злочине, а био је и командант минерске групе која је рушила српске куће и радње у Сиску", рекао је Микелић.
Он каже да је Миланковић био координатор за ликвидације, али је и сам убијао, па је тако само у селима Кињачка и Бестрна убијено 18 цивила у љето 1991. године, а Миланковић их је лично убио 10.
Трећи ухапшени Драго Бошњак, сад власник кафића у Умагу, био је главни ликвидатор специјалне јединице полиције "Вукови" који је у августу и септембру 1991. године лично кратком сабљом заклао 100 Срба. Микелић каже да су га звали "човјек са програмираним мозгом".
(Срна/Фронтал)