Društvo
Делегација Фабрике шећера Бијељина тражи помоћ од Џомбића
БИЈЕЉИНА - Делегација Фабрике шећера Бијељина затражиће данас помоћ од премијера Републике Српске Александра Џомбића да би ова фабрика што прије наставила са радом, речено је у овом предузећу.
У делегацији, која је отпутовала у Бањалуку на састанак са премијером, су технички руководиоци производње Мехо Фафулић и Раде Ракић, директор Бојан Мрђа, представник пољопривредних произвођа Љубо Малетић, те предсједник Синдиката пољопривреде Јован Јовановић.
Технички директор Фабрике шећера Раде Ракић раније је рекао да рјешење за рад "Шећеране" види у сачињавању уговора између Владе РС и Пољопривредне задруге /ПЗ/ "Јанковци", заинтересоване за улагање у фабрику, а у којем би постојала клаузула да се, ако у судском спору фирма "Акрокоп" буде осуђена, гарантује уступање 63,74 одсто акција инвеститору.
"Ако `Агрокоп` не буде осуђен, онда ПЗ `Јанковци` наставља договоре са њим и то је једино правно и законско рјешење", нагласио је Ракић.
Предсједник Удружења пољопривредника Семберије Љубо Малетић оцијенио је да је за све велики губитак ако "Шећерана" не ради, те изразио наду да ће бити пронађено рјешење за проблеме ове фабрике, која је изузетно битна за Семберију.
Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Мирослав Миловановић рекао је на састанку одржаном прије три дана у Шећерани да Влада РС не може дати гаранцију инвеститору ПЗ "Јанковци" да ће добити 63,74 одсто акција бијељинске Фабрике шећера након окончања судског спора.
"Влада РС не може дати такав вид гаранције. Нама јесте у интересу да људи који су овдје запослени наставе да раде, као и сама Шећерана", рекао је Миловановић након разговора са руководством "Шећеране" и ПЗ "Јанковци".
Он је додао да је рјешење за ову ситуацију да ПЗ "Јанковци" као инвеститор одустане од захтјева за гаранцију коју тражи на основу досадашњих улагања у "Шећерану" и уговора који има са фирмом "Агрокоп", већинским власником "Шећеране", чија је имовина блокирана због сумње да је стечена кривичним дјелом.
Производња је у овом привредном гиганту важном за Српску и БиХ, након скоро двије деценије паузе, почела у октобру прошле године, док је само након седам мјесеци, у априлу ове године, стала послије полицијске акције "Машина", а у вези са прањем новца.
У Фабрици шећера тренутно је стално запослено 85 радника.
(Срна/Фронтал)