Društvo

Помен страдалим на Петровдан

СРЕБРЕНИЦА - Преживјели чланови породица, пријатељи и саборци погинулих и несталих српских војника и цивила, настрадалих на Петровдан 1992. године, као и већи број делегација, данас су посјетили српска стратишта у Биљачи и Сасама и гробље на Залазју код Сребренице гдје су положили цвијеће и прислужили свијеће за покој душа 69 убијених и 22-оје несталих Срба.


Од несталих Срба, посмртне остатке њих 10 средином прошле године случајно је ексхумирао тим Института за тражење несталих БиХ јер су, трагајући за бошњачким посмртним остацима, наишли на масовну српску гробницу која је препозната по обиљежјима на униформама. Њихови посмртни остаци ни за годину дана нису идентификовани у лабораторији у Тузли, а породице су жељеле да их сахране данас, 19 година након њиховог нестанка.

"Иако смо још у марту имали обећање у лабораторији у Тузли да ће за два мјесеца ексхумирани бити идентификовани до тога још није дошло јер Институт за тражење несталих БиХ није дозволио да у свијет оде слика о масовној српској сахрани само дан након комеморације Бошњацима у Поточарима и због те опструкције идентификација није још завршена", рекао је предсједник сребреничке Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Младен Грујичић.

Парастос је служен на Залазју код два споменика подигнута настрадалим Србима у два посљедња рата.

Чланови породица и представници борачких организација и организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице и Братунца поново су изразили незадовољство радом Хашког трибунала, те Тужилаштва и Суда БиХ који никога нису процесуирали за бројне масакре и злочине које су муслиманске снаге из Сребренице починиле над Србима у посљедњем рату убивши око 1 500 српских цивила и војника, од којих су више од половине масакрирали.

И ове године на Залазју је поновљено да Борачка организација, породице и саборци неће одустати од правде и доказивања истине о српском страдању у овом крају.

Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора, јаке муслиманске снаге из Сребренице под командом Насера Орића, 12. јула 1992. године упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

За тај, као ни за све друге злочине почињене над Србима у овом крају, још нико није одговарао.

Парастосом на Залазју завршен је шестодневни културно-меморијални програм "Петровдански дани" који су, поводом 19 година незаборава на петровданско страдање сребреничких Срба, организовали Борачка организација и Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и Црквена општина Сребреница.

У оквиру програма "Петровданских дана" приказан је документарни филм о страдању српског народа у средњем Подрињу "Досије Сребреница", одржан је округли сто о страдању српског народа Сребренице и Братунца 1992. и 1993.године, промовисана је књига "Сребреница - како се заиста збило" која је објављена у Њемачкој, одржано је вече духовне музике, турнир у малом фудбалу, хуманитарна акција добровољног даривања крви и посјећене породице погинулих и ратни војни инвалиди.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog