Politika

Додик: РС се извинила за Сребреницу, то је у Поточарима урадио тадашњи предсједник Чавић

БЕЧ - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да се Република Српска већ извинила за Сребреницу, али да се други нису извинили за злочине почињене над Србима.


Додик је подсјетио да је на комеморацију у Поточаре код Сребренице прије неколико година отишао тадашњи предсједник Републике Српске Драган Чавић и у име Српске се јавно извинио за злочине.

"Сваке године тамо су представници Владе РС. Али не сматрамо да се сваке године тамо треба да извињавамо, јер ми до сада нисмо чули ниједно извињење од друге стране", рекао је Додик у интервјуу бечком дневнику "Стандард".

Додик напомиње да не сугерише шта неко други треба или не треба да учини, већ да само указује да је то проблем.

"Ми смо показали спремност да се сусретнемо са истином, а други то нису учинили", нагласио је Додик.

Предсједник Српске каже да не сматра да онај ко каже да је у име Срба починио злочин то учинио у његово име.

"Нико то не може да чини у име Срба. Нема злочина у име некога. Постоје злочини које су чинили појединци и појединци за то треба да одговарају. Ја осјећам жаљење за све жртве рата и озбиљно се надам да се тако нешто никада више неће догодити", поручио је Додик.

БиХ – Скуп више територијалних јединица

Предсједник Републике Српске Милорад Додик оцијенио је да би држава БиХ могла да буде организована као скуп више територијалних јединица, при чему би једну од тих федералних или конфедералних јединица чинила Република Српска.

"Да би се на нивоу државе формирало неколико заједничких функција, о томе би требало да се договоре федералне, конфедералне јединице и да их затим издигну на ниво БиХ, тако да би оне могле да постану заједничке. Вјерујем да је тако нешто могуће", рекао је Додик за бечки дневник "Стандар".

Он је оцијенио да је то можда једини рецепт који би "могао да се појави на истом столу на којем се сада налазе скоро непријатељски концепти", а то су на једној страни даља централизација, а на другој они који уопште не желе да буду у БиХ.

Оцијенивши да се Бошњаци и њихов лидер Златко Лагумџија служе методама које је примјењивао Слободан Милошевић 90-тих година, а које су довеле до распада Југославије, Додик истиче и они БиХ, у којој су релативна већина, желе за себе.

"Они желе да понизе друге, да их игноришу или да им подмећу да би створили лажну слику, да и чланови једног народа могу да буду политички представници. Али чланови народа нису представници", поручио је Додик.

БиХ, сматра предсједник Додик, ни за 50 година неће завршити процес евроинтеграција, ако се на нивоу заједничких органа и даље овако буде радило.

Према његовим ријечима, БиХ су потребне реформе и одлучујуће је да реформе спроведу и примијене они који, у складу са уставом имају компетенције да то учине.

"Према нашој анализи, вјерујемо да такозвани `аки комунитер` у РС може да буде примијењен у наредне четири до пет година", каже Додик.

Он је на питање да ли сматра да све надлежности које је ОХР пренио на државни ниво поново треба да се врате на ниво ентитета одговорио да се о томе може дискутовати, односно да много тога може бити преформулисано и да се не морају сви механизми одмах укинути или вратити на претходни ниво.

Додик је нагласио да се мора признати чињеница да је ОХР извршио правно и политичко насиље и да је прије два мјесеца затражио од Савјета безбједности да му се да бланко дозвола за одлуке, што показује да је затражио легитимитет који није имао за своја дјела и да зна да има проблем са потезима које су вукли високи представници.

"Јако је згодно и пријатно када вас подржава ЕУ и САД, али доћи ће дан када ће се затражити одговорност за правна и политичка кршења Дејтонског споразума", рекао је предсједник Српске и нагласио да је "закон на нашој страни, али да чак и ако неко има право, то не значи да ће остварити правду".

Додик каже да Сарајево покушава да максимално блокира процес формирања Савјета министара да би увео нову праксу и упозорио да би то значило темељну промјену дејтонских принципа.

Ријеч је о томе да се жели промијенити стање да представници конститутивних народа сједе у институцијама, а не чланови, наводи он и указује да је политички представник неко ко има 50 одсто плус један глас у свим друштвима.

"То је лако постићи. Ко међу Србима има 50 плус један, ко међу Хрватима, ко међу муслиманима? Устав каже да је БиХ заједничка држава са два ентитета и три конститутивна народа - Срби, Бошњаци и Хрвати и њихови представници. Ако не прихватамо властити Устав, онда се поставља питање: шта ће нам та држава", пита Додик.

Додик је изразио увјерење да је још могућ консензус свих страна у БиХ, који је неопходан за будућност земље, али да је са тако високим нивоом свакодневног међународног мијешања могућа само карикатура консензуса, који не може бити трајан.

 

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog