Politika
Радмановић: СДП је једини кривац за неформирање власти у БиХ
БЕОГРАД - Српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић рекао је да је Социјалдемократска партија БиХ Златка Лагумџије искључиви кривац што БиХ до сада нема Савјет министара.
"Њега не занима ни БиХ, ни Федерација БиХ, ни њени кантони, већ једино да се екипе људи распореде у фотеље. И, наравно, да шетају по свијету и причају да је за стање у БиХ крива Република Српска", изјавио је Радмановић.
Он је навео да је СДП БиХ, прије свега, преварио сопствено бирачко тијело, те додао да ће се видјети да ли ће и колику цијену за то платити на сљедећим изборима.
Радмановић је рекао за београдску "Политику" да велике силе чувају БиХ од распада, те оцијенио да би се Срби и Хрвати, када би имали прилику да се изјасне, одлучили да не живе у оваквој земљи.
"Проблем је што велике силе, примјењујући различите стандарде, не дозвољавају Србима и Хрватима право на самоопредјељење. Бошњачки политичари помислили су да могу да направе централизовану државу и од те идеје не одустају, што још више одвлачи друга два народа од такве БиХ", каже Радмановић.
Он је оцијенио да побољшање односа Србије и БиХ не може ићи на штету односа Србије са Републиком Српском, без обзира ко је на власти у Београду и Бањалуци.
Коментаришући критике које је поглавар Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић упутио предсједнику Србије Борису Тадићу након његове посјете Сарајеву, Радмановић је рекао да црквени великодстојници не би требало да се баве политиком, јер је БиХ секуларна држава.
"Недопустиво је некога, прије правоснажне судске пресуде, проглашавати злочинцем, што је уобичајена сарајевска пракса када је ријеч о Србима", истакао је Рамдановић, напомињући да је Церић својевремено тражио да шеријатско право буде саставни дио Устава БиХ.
Радмановић је додао да се том питању залагања за увођење шеријата не поклања довољно пажње, иако оно може бити врло опасно и за регион и за ЕУ.
Говорећи о улози Турске у региону, Радмановић је оцијенио да Турска има империјалан став према западном Балкану и да је њихова стратегија добро осмишљена, односно да желе обнову Отоманске империје на Балкану, Средоземљу и Закавказју и да се упркос изјавама о добронамјерности према свима, ништа није промијенило у турској политици према западном Балкану.
(Срна/Фронтал)