Društvo
Французи у УНЕСКО-у - Српска културна баштина на Косову и Метохији да се преименује у косовску
БЕОГРАД - У Српској православној цркви изненађени су и забринути због недавне француске иницијативе у УНЕСКО-у да се српска културна баштина на Косову и Метохији преименује у косовску и упозоравају да то може озбиљно да доведе у питање досадашњу успјешну сарадњу СПЦ и УНЕСКО-а.
"Забринути смо. Ова иницијатива је у супротности са до сада преовлађујућим међународним ставом да српска правславна баштина мора да сачува свој индетитет и самосталност", рекао је игуман манастира Дечани отац Сава.
Игуман Сава је за "Блиц" изјавио да та иницијатива прејудицира ток преговора између Београда и Приштине који ће бити вођени о српској духовној и културној баштини на Космету.
"Евентуално преименовање значило би губитак српског вишевјековног идентитета, што би угрозило опстанак српске духовне и културне баштине на Космету. Одузимањем српског идентитета духовним и историјским споменицима била би извршена ампутација нашег историјског памћења, што би отворило врата реинтерпретацији историје", рекао је игуман Сава.
Замјеник помоћника српског шефа дипломатије за мултилатералу Слађана Прица рекла је за "Блиц" да покушај да се четири српска манастира Пећка патријаршија, Дечани, Грачаница и Богородица Љевишка преименују у косовска, представља најфлагрантније кршење међународног права и непримјерен покушај да се подрже они који желе да избришу сваки траг српског вјековног постојања на Косову.
"Први покушај да се српска културна баштина преименује у косовску је био у Севиљи 2009., други 2010. године у Бразилу, а ово је трећи. Није прошло до сада, а неће ни убудуће", каже Прица.
Лист "Данас" пише да би побједа Београда у "дипломатском рату" у УНЕСКО-у о промјени титулара српских манастира и цркава на Космету могла да буде кратког даха, јер је Комитет Унеска у Паризу само за годину дана одгодио, за наредно засједање, расправу о Нацрту одлуке о стању конзервације "Средњовјековних споменика на Косову (Србија)", која је усвојена још 2008. године у Квебеку.
Шеф тима Србије који разговара са Приштином Борко Стефановић изјавио је за Б92 да ће се културна баштина, можда већ током јула, наћи на дневном реду разговора али да Србија неће пристати да историјско и вјерско насљеђе буде приписано "држави Косово".
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић јуче је изјавио да је један број земаља у Комитету УНЕСКО-а за заштиту културне баштине, који је засједао у Паризу од 19. до 29. јуна, покушао да издејствује преименовање српске културне баштине у косовску, али да тај покушај није успио.
На Косову и Метохији има више од 1 500 споменика српске културне баштине. Неки од највреднијих уништени су у насиљу косовских албанаца 17. марта 2004. године.
(Срна/Фронтал)