Politika

НС РС о ПДВ-у – Мазалица: Диференцирана стопа ПДВ-а повећава трошкове администрације

БАЊА ЛУКА - Народна скупштина Републике Српске разматрала је данас Приједлог препоруке о потреби доношења измјена и допуна Закона о порезу на додату вриједност, којим би била уведена стопа ПДВ-а од пет одсто на основне животне намирнице.


Према приједлогу, стопа ПДВ-а од пет одсто била би уведена на пшенично брашно тип-500 и тип-800, хљеб добијен од свих врста брашна, млијеко, јестива уља, биљне масти, лијекове и ортопедска помагала.

Ова стопа ПДВ-а била би уведена и на храну за бебе и беби опрему, вјештачка ђубрива, заштитна средства у пољопривреди, сјеме и садни материјал.

За остала добра и услуге примјењивала би се досадашња стопа ПДВ-а од 17 одсто.

Наведени Приједлог препоруке предложили су посланици ПДП-а у Народној скупштини РС.

Министар финансија РС Зоран Тегелтија истакао је да се све одлуке о ПДВ-у доносе на нивоу БиХ.

"Стопа ПДВ-а од 17 одсто је једна од највиших у Европи, а стопа од пет одсто је једна од најнижих. Влада РС у договору са социјалним партнерима ради све што је потребно да се обезбиједи смањење стопе ПДВ-а, али ће се врло тешко постићи договор о том питању на нивоу БиХ", рекао је Тегелтија.

Он је напоменуо да је била грешка што је својевремено усвојен Закон о ПДВ-у.

Посланик СНСД-а у Народној скупштини РС Срђан Мазалица рекао је да, према мишљењима стручњака, диференцирана стопа ПДВ-а повећава трошкове администрације и провођења закона.

"Увођење диференциране стопе ПДВ-а није једноставна одлука. Ово што се предлаже нема ама баш никакву сврху и зато би ПДП требало да повуче наведени приједлог", истакао је Мазалица.

Посланик ПДП-а Бранислав Бореновић нагласио је да је да све што је лоше треба мијењати, па и садашњу стопу ПДВ-а.

"Треба ићи у измјене и допуне Закона о порезу на додатну вриједност. На бази ове препоруке треба се видјети шта је могуће урадити и на који начин увести смањењу стопу ПДВ-а", рекао је Бореновић.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog