Društvo
Танасковић: Нико не може уздрмати складне односе Србије и Српске
БЕОГРАД - Исламолог Дарко Танасковић оцијенио је да различито гледање на улогу Турске на Балкану не би требало да "уздрма" складне односе Републике Српске и Србије, нити да произведе несугласице између предсједника Милорада Додика и Бориса Тадића.
"Није то једино питање на које се, из објективних и разумљивих разлога, у појединостима другачије гледа из Београда и Бањалуке. Међутим, на стратегијском нивоу државно-националних приоритета, Србија и РС су толико судбински значајне једна другој да нико, а поготово Турци, њихове складне односе не би требало да може уздрмати", рекао је Танасковић.
Танасковић, који је бивши амбасадор Србије у Турској, Азербејџану и Ватикану, рекао је да треба бити опрезан према идеолошкој, симболичкој неоосманистичкој димензији односа Турске према Балкану која мисли да због вијекова османске доминације овим простором има право, па чак и обавезу да се мијеша у унутрашња питања савремених држава.
Он је навео да је у јавности у Србији прилично распрострањен утисак да се у једном тренутку пренагљено и прејако заиграло на "турску карту" и да се спремност за јачање привредне и финансијске сарадње исувише блиско спрегла са неумјесним политичким уплитањем Турске у "сређивање прилика" на простору бивше Југославије, па чак и осјетљивих унутрашњих питања Србије.
Танасковић је за "Политику" рекао да се посљедњих година у турској историографији манифестује склоност ка некритичном ревалоризовању цивилизацијских домета османске епохе.
Он је оцијенио као запрепашћујућа тумачења, која у посљедње вријеме о османској прошлости Балкана дају турски амбасадори, који говоре о "дивном заједничком животу", али да неодмјерене изјаве турских званичника као Ердогана о Сарајеву и Давутоглуа о Османском царству само прате раст моћи Турске.
Танасковић сматра да Србија, као и друге балканске земље, мора сарађивати, и то што шире и садржајније, са Турском која је недвосмислено већ сада регионална сила у успону, јер је "без одговарајућег уклапања Турске тешко замислити трајну стабилност и напредак региона".
(Срна/Фронтал)