Društvo

Сједница Економско-социјалног савјета РС

БАЊА ЛУКА - Чланови Економско-социјалног савјета Републике Српске на данашњој ванредној сједници постигли су договор да услов за одлазак у пензију буде 40 година стажа осигурања, изјавила је предсједник Савјета Ранка Мишић.


Она је новинарима након сједнице Савјета рекла да је неприхватљива одредница о годинама старости коју треба брисати из члана 41 Нацрта закона о пензијском и инвалидском осигурању, а којом се наводи услов од најмање 60 година живота осигураника.

Мишићева је навела да одреница овог члана која дефинише да жена која наврши 35 година радног стажа и 60 година живота има право на пензију, такође је неприхватљива и да нема условљавања годинама живота.

"Уколико Влада РС прихвати овакве закључке Економско-социјалног савјета, сагласни смо да предложени акт иде у процедуру уз одређене услове, између осталога, да у јавној расправи за коју као предсједница Савјета сматрам да треба да траје 90 дана, иако смо рекли 60 дана, треба да буду усаглашена и нека битна питања и за послодавце и за синдикат", каже Мишићева.

Она је навела да је дискутабилан и члан 136 који дефинише висину пензије, јер не треба везати износ пензије за расположива средства у Фонду ПИО, већ Пореска управа и други контролни органи треба да контролишу уплате.

Мишићева је навела још једну примједбу која ће бити предмет јавне расправе, а то је, да гарант исплате пензија буде РС.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић изјавио је да ће Влада РС данас почети разматрање овог закона у оквиру сета закона које припрема за наредну сједницу Народне скупштине, додајући да ће ићи на измјену члана 41, док ће за остала питања бити отворена јавна расправа.

Према његовим ријечима, та јавна расправа ће омогућити да се у закон унесу она рјешења која су са становишта материјалних и финансијских прилика РС прихватљива и могу бити проведена.

Ђокић је подсјетио да је опредјељење за доношење овог закона у овој години, након што је током 2009. усвојена Стратегија за реформу сиситем ПИО, а прије тога је извршена детаљна анализа стања у том систему.

Он је истакао да је од јуна 2000. године, закључно са мајем ове године, број пензионера порастао са 185 000 на 229 000, док је у том периоду број запослених осцилирао плус-минус 10 000, тако да принцип међугенерацијске солидарности на којем почива систем ПИО РС не може користити као једини.

Представник Уније удружења послодаваца РС Небојша Ристић нагласио је да је након усвајања овог закона непоходно извршити измјене и других сродних, додајући да су ствари које сада нису усаглашене, остављене да буду размотрене током јавне расправе.

Он је истакао да је и прије овог састанка постојао усаглашен став синдиката и послодаваца о члану 41 који је регулисао основ за пензију.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog