Društvo
ПУ шибенско-книнска - Молба медијима да не узнемиравају породицу и не опструишу истрагу
Портпарол шибенске полиције моли медије и грађане да не узнемиравају породицу и не опструишу истрагу и претрагу наводима да је тијело пронађено. "Потрага траје, нема још никавих индиција. Тијело није пронађено", рекла је Марица Косор, преноси Index.hr.
Београдски Блиц је јавио да је у 10.30 часова пронађено тијело Антоније Билић.
Полиција је око 10.30 пронашла женску одјећу у ријеци за коју се посумњало да припада Антонији, па је одмах позван бијели комби у ком се превозе посмртни остаци. Тада је међу новинарима дошло до информације да је пронађено тијело, што је пренио и наш лист, али је полиција неколико минута потом саопштила да се за тијелом и даље трага, пише Blic.rs.
Припадници бањалучке судске полиције преузели су из Центра јавне безбједности Бањалука Драгана Паравињу ради његовог пребацивања у Казнено-поправни завод "Кула" у Источном Сарајеву.
Основни суд Соколац је 2005. године изрекао мјеру притвора Паравињи на основу централне потјернице због кривичног дјела силовања које је починио 2002. године у Источном Сарајеву.
Побјегао у Хрватску свјестан да Хрватска не изручује своје држављане
Четири државе Хрватска, Словенија, Њемачка и Србија у једном тренутку држале осуђеног силоватеља Драгана Паравињу (43), који је признао да је убио Антонију Билић (17), али су га све пустиле на слободу.
Србија је раније тражила изручење Паравиње, али је Хрватска то одбила јер је њен држављанин.
Паравиња је у Србији још 2003. правоснажно осуђен на четири и по године затвора због силовања и покушаја силовања средином 90-их година на подручју Сремске Митровице, и тада је, да би избјегао служење затворске казне, побјегао у Хрватску чије је држављанство имао, свјестан да Хрватска не изручује своје држављане.
Нешто касније Србија је за њим расписала потјерницу због које је 2006. ухапшен у Словенији, али се и тамо успио извући уз плаћање јамчевине. Иако му је судија одредио забрану напуштања Словеније, Паравиња је отишао у Хрватску. Српска полиција је сазнала да је Паравиња у Хрватској и затражила његово изручење, али га је Хрватска одбила изручити позивајући се на закон према којем не изручује своје држављане.
Паравињу је прије три године ухапсила и њемачка полиција, али га је пустила да се врати у Хрватску умјесто да га изручи Србији. На тај начин систем четири државе допустио је осуђеном силоватељу да се слободно креће, пише ''Јутарњи лист''.
На питање Хрватском МУП-у како је могуће да се Паравиња, за којим су и Србија и БиХ расписале потјерницу због силовања, могао без икаквих проблема скривати у Хрватској, речено је да полиција до сада није имала никаквог разлога да га тражи.
Хрватска је још у јануару 2007. године из Србије, односно од београдске канцеларије Интерпола, добила обавјештење да је за Паравињом расписана потјерница. Али, с обзиром да је МУП установио да је Паравиња хрватски држављанин, који је држављанство добио по оцу, нису га могли изручити. Полиција је у том тренутку учинила све што је било у њиховом овлашћењу, и случају обавијестила Државно тужилаштво и Министарство правосуђа.
(Агенције/Фронтал)