Politika

БиХ нема другу традицију осим мултиетничке и мултирелигиозне

Његово високопреосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије изјавио је данас у Сарајеву да је положај Српске православне цркве у БиХ комплексан и да се она не налази у истом положају у свим дијеловима БиХ.


"Њен статус је другачији у Бањалуци, Бијељини или Зворнику од оног у Сарајеву, Мостару, Тузли... Чини се да је у Сарајеву најкомплекснији, али је и најважније - да се та комплексност доведе у неку нормалност", рекао је владика Григорије новинарима након литургије у Старој православној цркви на Башчаршији.

Он је нагласио да Срби увијек морају да се сјећају шта се десило прије 20-ак година код Старе православне цркве у Сарајеву, али истовемено и претходних 10 вијекова, како је ова црква служила народу.

"Главно наше опредјељење је да овај храм служи и даље и има свој смисао и функцију. и литургијску и за заједницу", рекао је владика Григорије.

Пред редовну недјељну сесију Асоцијације независних интелектуалаца "Круг 99", на којој је био уводничар, владика Григорије је истакао да је положај цркава и вјерских заједница у БиХ много бољи него што је био претходних година, односно оних година када је био рат и послије рата, када су људи били "у грчу".

"Свима је потребно да покушамо да поставимо нови почетак, који подрзумијева живот и суживот. Треба поштовати другога и не треба радити ништа што није у складу са основама вјере. Улога цркава и вјерских заједница је круцијална и озбиљна у стварању мултиетничких заједница", рекао је владика Григорије, који је говорио о теми "БиХ - мултиетничка држава из перспективе СПЦ у БиХ - улога дијалога".

Владика је у уводном излагању рекао да је нормално да се босански муслимани не осјећају баш угодно у окружењу гдје су са једне стране Хрватска и Хрвати у БиХ, који природно воле Хрватску, а са друге Србија и Срби у БиХ, који воле Србију.

"Нормално је да осјећају грч, али Срби и Хрвати морају да их ослободе тог грча, јер ће нама тада бити боље, и њима, а када је њима боље и нама је", истакао је владика Григорије, додавши да је тај задатак тежак.

Према његовом мишљењу, БиХ нема другу традицију осим мултиетничке и мултирелигиозне и зато је парадоксално да неки људи покушавају да људе у БиХ науче мултикултуралности и мултирелигиозности, а имају много мање искуства о томе.

"Ми вјерујући људи морамо да знамо да, када год разговарамо са другим, да нас посматра и трећи, чиме се наша одговорност повећава и постаје другачија. Трећи је свет и нема необјективну субјективност коју ми имамо. У том контексту је важно да ми вјерски људи показујемо већу одговорност", рекао је Григорије.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog