Politika

Додик: Референдум о било ком питању још могућ али сада није потребан

БЕОГРАД - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Српска није потпуно одустала од референдума, али је успјела да оствари циљ без његовог одржавања, јер је добила потврду да је у праву када је указала на проблеме у функционисању Суда и Тужилаштва БиХ.


"Референдум о било ком питању, на основу одлука парламента Српске, још је могућ, али сада нам није потребан. Европа нас је позвала да учествујемо у рјешавању правосудних питања и ми смо се обавезали. То засигурно јача позицију Бањалуке, јер смо постали партнер ЕУ", рекао је Додик за часопис "Корд", који излази у Београду на енглеском језику.

Он је нагласио да сви треба да схвате да је референдум уставно право РС које јој није одузето, али да након постизања споразума са високим представником ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон директно изјашњавање тренутно није потребно.

"Ако смо успјели да постигнемо циљ без референдума, његово одржавање под садашњим околностима био би непотребан чин и девалвација најстаријег демократског права", истакао је Додик, наводећи да је након састанка са Ештоновом постигнут резултат који је очекиван и након референдума.

Према његовим ријечима, РС је направила велики корак напријед, јер јој је дата додатна афирмација да је легалан ентитет.

"Сада сви знају шта Српска жели. Желимо да потврдимо наша права у складу са Анексом четири Дејтонског споразума, односно да РС, као легитиман ентитет, треба консултовати у процесу одлучивања", навео је Додик, додајући да је са овим споразумом гурнут по страни радикални сегмент међународне заједнице који је тражи увођење санкција Српској.

Предсједник РС рекао је да Европа никад није референдум називала антидејтонским, већ су то ријечи високог представника.

"Европа је говорила о референдуму као о потезу у лошем правцу, али га никад није окарактерисала као антидејтонски", додао је Додик.

Он је поновио да је ОХР дио проблема, а не рјешења у БиХ, јер високи представници, користећи политичку моћ умјесто правних овлаштења, намећу законе, укључујући Закон о Суду и Тужилаштву БиХ, који је усвојен 2000. године.

"Чак и такозвана 'бонска овлаштења' кажу да високи представник не може доносити законе у БиХ. БиХ је данас легално угрожена земља захваљујући високом представнику", рекао је Додик, подсјећајући да је улога коју је имао високи представник током недавног наступа у Савјету безбједности УН, у најблажем случају, нечасна, јер је изрекао многе лажи о РС и покушао да обмане јавност о односима и ситуацији у БиХ.

"Корд" је први мјесечник у Србији на енглеском језику, намијењен страним и домаћим економским, дипломатским, политичким и другим лидерима и менаџерима.

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog