Politika

НС РС - На приједлог предсједника РС одлука о референдуму стављена ван снаге

БАЊА ЛУКА - Народна скупштина Републике Српске данас је на приједлог предсједника РС Милорада Додика усвојила Одлуку о стављању ван снаге Одлуке о расписивању републичког референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ.


Народна скупштина РС прихватила је закључке клубова посланика СНСД-а, ДНС-а, СП и Партије уједињених пензиинера на Одлуку о стављању ван снаге Одлуке о расписивању републичког референдума, којим се поздравља споразум између високог представника ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон и предсједника РС Милорада Додика и најављени структурисани дијалог домаћих субјеката и ЕУ о стању у правосуђу БиХ.

Закључке је подржало 48 посланика, 23 су била против, док је осам посланика било уздржано.

"Очекује се да ће дијалог краткорочно омогућити побољшање постојећег стања, а дугорочно дати препоруке за темељну реконструкцију система правосуђа на нивоу БиХ с општим циљем јачања владавине права", истиче се у закључцима.

У закључцима се наводи да Народна скупштина РС потврђује свој принципијелни став да је референдум највиши облик непосредне демократије и права грађана на слободно изражавање мишљења у складу са уставом и законима.

Народна скупштина РС сматра да отварањем дијалога о стању у правосуђу за сада није неопходно организовање јавног изјашњавања грађана о овом питању.

Овим закључцима Народна скупштина понавља посвећеност РС Дејтонском мировном споразуму, те позива и остале субјекте прије свега високог представника и Федерацију БиХ да поштују одредбе Споразума.

Народна скупштина РС ће пратити ток дијалога, имплементацију закључака и препорука, те заузимати ставове о конкретним приједлозима који се односе на систем правосуђа у РС и БиХ на основу резултата дијалога.

Парламент Српске усвојио је и Препоруке клубова посланика СНСД-а, ДНС-а, СП и Партије уједињених пензиинера за вођење структурисаног дијалога о систему правосуђа у којима наводи да је хитно потребно промијенити ситуацију у процесуирању ратних злочина.

Препоруке је подржало 48 посланика, против је било пет, док је 26 посланика било уздржано.

"Нарочито је потребно анализирати и побољшати стратегију процесуирања, хронолошко процесуирање ратних злочина са почетка ратног сукоба, процесуирати починиоце бројних документованих злочина над српским цивилним становништвом, одмах прекинути са заштитом од одговорности високопозиционираних политичких и војних званичника тзв. Републике БиХ и његовања културе некажњавања у другом ентитету", истиче се у Препорукама.

Народна скупштина РС тражи изједначавање грађана пред судом и хитно поштовање Европске конвенције о заштити људских права и пратећих протокола путем обустављања процесуирања ратних злочина ретроактивном примјеном Кривичног закона БиХ из 2003. године, укључујући ревизију пресуда које су на том засноване.

Парламент Српске препоручује редефинисање другостепеног поступка пред Судом БиХ, јер досадашња пракса да предсједник Суда именује и судије у Апелационом вијећу не представља довољну правну заштиту и обезбјеђење неопходног права на правично суђење.

Народна скупштина РС тражи прекид досадашње праксе и законско потпуно уређење ситуације у којој Суд БиХ не би могао предузимати предмете од других правосудних инстанци, ентитетских правосудних органа који имају недвосмислену надлежност у тим предметима.

У односу на најављени дијалог, Народна скупштина РС утврђује препоруке за дугорочне акције као широк оквир за представљање ставова РС о систему правосуђа у којима се наводи да је стање у правосуђу у БиХ неодрживо и да захтијева системску реформу.

"Реформа правосуђа треба да уважава уставно уређење БиХ са јасно додијељеним надлежностима у области правосуђа, јасне европске стандарде, укључујући оснивачке акте ЕУ, секундарне изворе права ЕУ, обавезе из Споразума о стабилизацији и придруживањуи добре праксе из земаља окружења", наводи се у Препорукама.

Реформом треба обухватити све сегменте правосуђа на нивоу БиХ, а нарочито не искључујући и не ограничавајући се само на Уставни суд БиХ, Суд и Тужилаштво БиХ, Високи судски и тужилачки савјет БиХ.

Народна скупштина РС сматра да је нарочито потребно донијети Закон о Уставном суду БиХ, преуредити системски и рестриктивно питања одлучивања о апелационим надлежностима на нивоу БиХ, онемогућити оцјењивање уставности подзаконских општих аката ентитетских и локалних органа власти на нивоу БиХ, онемогућити преиспитивање одлука ентитетских уставних судова на нивоу БиХ.

Препоручује се и раздвајање судског и тужилачког савјета и успостављање ентитетских, начин избора и одлучивања судских и тужилачких савјета.

Ови Закључци и Препруке представљају додатно тумачење, измјене и допуне претходних закључака, нарочито оних од 13. априла ове године.

У току је скупштинска пауза до 17.00 часова, а прије паузе започета је скупштинска расправа о Приједлогу закона о безбједности саобраћаја на путевима РС.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog