Politika

Радојичић: Договор Додик-Ештон сломио сабљу ОХР-а

БЕОГРАД - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић рекао је да је договор Додик-Ештон о реформи правосуђа у БиХ сломио сабљу ОХР-а, те да је након тог договора уочена панична офанзива Сарајева на Брисел, у покушају да окрену ситуацију у своју корист.


"Договор предсједника Српске Милорада Додика и високог представника ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон о отпочињање дијалога о реформи правосуђа у БиХ сломио је сабљу међународне заједнице, оличене у Канцеларији високог представника (ОХР)", изјавио је Радојичић.

Наводећи да је Европа показала да разумије да је референдум демократско средство, Радојичић је истакао да је због тога Европа боља алтернатива досадашњем понашању међународне заједнице, оличеној у ОХР-у, који је наметнуо стотине одлука, десетине закона, амандмана на уставе Српске и Федерације БиХ, смијенио више од стотину званичника.

Предсједник парламента Српске рекао је за "Политику" да је Европа понудила дијалог, што је ново у пракси међународне заједнице у БиХ и да се од "улоге туторства, па чак и колонијалног приступа", који није завршен јер је ОХР још у БиХ, дошло до тога да Брисел жели да у БиХ успостави дијалог, што је за Српску прихватљиво.

"Измјена приступа изазива панику у Сарајеву, јер је оно сада тражило хитно реаговање ОХР-а, ниједном не помињући проблеме у правосуђу. Послије договора, уочавамо паничну офанзиву Сарајева на Брисел гдје покушавају да окрену ситуацију у своју корист", додао је он.

Наводећи да је БиХ увијек била на вјетрометини, Радојичић оцјењује да по много чему БиХ више личи на Блиски исток него на Европу.

"Супротстављене политичке тенденције у БиХ су мање или више сличне онима из 1991. године", рекао је Радојичић, наводећи да је Дејтонски споразум једини компромис, с обзиром на општу несагласност о будућем функционисању БиХ.

Он је навео да је "Пандорина кутија", која се зове промјене Устава БиХ, отворена 2005. године, те додао да сви који рачунају на нека стратешка помјерања која би довела до неких крупних промена у БиХ - нису у праву.

"Без снажне међународне интервенције, ништа се неће промијенити. Домаћи политички фактори, због супротстављених политичких ставова, не могу постићи сагласност. А међународна заједница данас грчевито брани Дејтонски споразум, јер не види никакво друго рјешење", каже Радојичић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog