Društvo

Хапшење Младића – реаговања у РС

Предсјeдник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да хапшење генерала Ратка Младића представља испуњење међународних обавеза из Дејтонског мировног споразума, које су преузеле све државе у региону.


У саопштењу за јавност из Kабинета предсједника РС наводи се да се хапшење Ратка Младића неће одразити на мир и стабилност у РС која управо посљедњих дана води међународну борбу да сви који су починили ратне злочине за те злочине и одговарају.

"Изражавам наду да ће Ратко Младић имати правично суђење, које гарантују све конвенцвије о људским правима", рекао је Додик.

Он је изразио наду да ће се ускоро пред лицем правде наћи и генерал Атиф Дудаковић, Насер Орић и остали високи политички функционери и генерали тзв. Армије БиХ, јер би то значило да БиХ има шансе да на истини изгради неопходно повјерење.

"Институције РС никада нису стајале, нити ће стајати у одбрани било кога ко је починио ратне злочине, без обзира на националну или вјерску припадност", поручио је Додик.

Хапшење генерала Ратка Младића видимо у свјетлу обавезе сарадње са Хашким трибуналом, обавеза из Дејтонског мировног споразума и потпуне потребе да буду истражени сви злочини из претходног рата, изјавио је предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић.

"Очекујемо да ће суђење дати прилику за изношење многобројних чињеница из претходног рата и бити организовано на правичан и непристрасан начин, као што очекујемо и да се десе промјене у систему правосуђа у БиХ, чија је рак-рана непроцесуирање злочина над цивилним српским становништвом у отаџбинском рату 1992. - 1995. године", наведено је у Радојичићевој писаној изјави достављеној медијима.

Радојичић је додао да су обавезу сарадње са Хашким трибуналом преузеле и проводе је све земље региона, у шта спада и обавеза проналажења и процесуирања особа осумњичених за ратне злочине.

Премијер Републике Српске Александар Џомбић изјавио је данас да је став Владе РС да сви осумњичени за ратне злочине треба да буду изведени пред лице правде и да им се у праведном судском процесу докаже или побије евентуална кривица.

''У том контексту, увјерен сам се да ће бивши командант Главног штаба Војске РС Ратко Младић имати прилику да изнесе све аргументе у своју одбрану. Србија, српски народ и РС, не треба да буду таоци ничијих злочина", рекао је Џомбић.

Према његовим ријечима, буде ли доказано да су злочини почињени, кривица никада не може бити колективна већ искључиво индивидуална, саопштено је из Џомбићевог кабинета.

"Сматрам да нико не треба да ликује поводом овог хапшења, већ напротив, сви треба да испуне преузете међународне обавезе у погледу хапшења ратних злочина како би сви осумњичени и за злочине почињене над српским народом били ухапшени и процесуирани. Само на тај начин на овим просторима можемо доћи до истинског помирења и могућности да градимо заједничку будућност'', додао је Џомбић.

Странке у РС

Извршни секретар Савеза независних социјалдемократа Рајко Васић изјавио је данас поводом хапшења генерала Ратка Младића да свако ко је осумњичен или оптужен за ратне злочине треба да на суду докаже невиност, а тужилаштво његову кривицу.

"То је једини пут којим се мора ићи. Недопустиво је да Србија, РС и српски народ буду таоци некога ко се скрива, ко је недосупан међународном систему правде, ма какаве ми замјерке имали", рекао је Срни Васић.

Васић је оцијенио да се Младићево хапшење схвата као још један разлог за "колективно ликовање жртве једне стране која је увијек жртва, према другој страни која је увијек агресор, геноцидаш и злочинац".

Он је истакао и да постоји опасност да дуго и неорганизовано суђење у Хагу, као и у досадашњим случајевима, буде један од терета за колективну кривицу српског народа што сe не смије допустити.

"Док други слободно ходају, као бихаћке паликуће из Петог корпуса и њима слични, беспредметно може бити хапшење Ратка Младића, мада је то дејтонска обавеза свих. Али, не може бити само дејтонска обавеза за Младића, а да не постоји та обавеза за злочине над Србима у БиХ, Хрватској и на Косову", истиче Васић.

Он је напоменуо да је добро што је тај терет скинут са Србије и српског народа, али да сматра да постоји велика опасност да Младићево хапшење буде нови "црни плашт свеопште кривице преко српског народа".

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић није изненађен што су власти у Србији ухапсиле генерала Ратка Младића и оцјењује да је "циљ такве политике да се покаже спремност да се све што Запад тражи - испуни, али заузврат српска власт није добила ништа".

"Своју спремност да ураде све што од њих тражи Хашки трибунал власти Србије доказале су много раније, испоручивши комплетно политичко и војно руководство Срба, почевши од Слободана Милошевића, Војислава Шешеља, Радована Караџића и свих осталих", рекао је Босић Срни.

Босића забрињава еуфорија која је тим поводом настала у Сарајеву, и то не међу политичарима који дају еуфоричне изјаве ликовања, него међу обичном народом.

"То треба да покаже њихова осјећања генерално према Србима, а не према Младићу, и даје утисак да је та ситуација показатељ да су за њих сви Срби у истом кошу", рекао је Босић.

Предсједник Демократског народног савеза Марко Павић изјавио је данас да му, као припаднику Војске Републике Српске, није драго што је ухапшен командант војске у чијој је борби учествовао.

"Међутим, ми морамо бити свјесни да свако мора да изађе пред суд и да докаже своју невиност или да суд докаже кривицу. То је тако за сваког човјека, па и за генерала Ратка Младића", рекао је Павић новинарима у Приједору.

Он је додао да је међународна заједница ставила доста обавеза пред Републику Српску, Србију и Србе уопште и да је многе ствари условљавала хапшењем оптуженика за ратне злочине.

"Данас скидамо велики терет са ових заједница, а мислим да у судском поступку, који треба да буде праведан и једнак према сваком човјеку, треба да помогнемо да се докажу чињенице из тог времена", нагласио је Павић.

Предсједник Српске радикалне странке (СРС) Републике Српске (РС) Миланко Михајлица сматра да је хапшење Ратка Младића резултат "вишегодишње сервилне, понижавајуће и поданичке политике режима Бориса Тадића и власти Србије".

"Од власти Србије на чијем челу је `Борис Бранковић` ништа се друго није могло очекивати, осим што можемо очекивати да даље учествује у слабљењу Српске", рекао је Михајлица, реагујући на хапшење генерала Младића.

Перендија: Генерал Ратко Младић је мој официрски и војнички узор

Предсједник Предсједништва Борачке организације Републике Српске Дражен Перендија изјавио је данас Срни да Србија, којој се жури да уђе у ЕУ, неће имати користи од хапшења српског генерала Ратка Младића, нити ће јој то омогућити да брже оствари тај циљ.

Перендија је оцијенио да Србија неће добити ни неку помоћ од које ће њен народ осјетити корист и напредак.

"Генерал Ратко Младић је мој официрски и војнички узор и није ми драго што је ухапшен", рекао је Перендија у Братунцу, након што је телефоном добио информацију о Младићевом хапшењу.

Дукић: Борисе и Србијо наша покољења вам то никада неће опростити

Предсједник Савеза логораша Републике Српске Бранислав Дукић изразио је велико разочарење због хапшења Ратка Младића и оцијенио да је Србија овим чином стала на страну оних који су довели до распада бивше Југославије.

"Да ли је могуће да је Србија стала на страну оних који су довели до распада бивше Југославије и да се не брине о српским жртвама, већ испоручује и хапси оне који су стали у заштиту српског народа", рекао је Срни Дукић, реагујући на хапшење Ратка Младића у Србији.

Дукић је рекао да Савез логораша РС пита докле ће Србија сагињати главу када јој узеше Косово, а намјеравају и Санџак и Војводину.

"У име 50 000 српских логораша желим да поручим - Борисе и Србијо, нека вам не служи на част, наша покољења вам то никада неће опростити", нагласио је Дукић.

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић изразио је велико разочарење хапшењем генерала Ратка Младића и додао да је он био симбол борбе српског народа на овим просторима за стварање Републике Српске.

"Ратко Младић био је симбол борбе за опстанак Срба на овим просторима и стварање Српске која треба да обезбиједи будућност српском народу и другим народима да ће живјети у слободном и просперитетном друштву", рекао је Срни Митровић и додао да се на овај начин то очекивање српског народа претвара у обману.

Према његовим ријечима, на овај начин се српском народу даје до знања да мора јединствено дјеловати на локалном и глобалном политичком простору, да би обезбиједили оно што је током рата и у прошлости стварано на овим просторима.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog