Politika
Јеремић: ОХР би требало укинути што прије
БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић рекао је у Атини да би што прије требало укинути Канцеларију високог представника у БиХ и такозвана бонска овлаштења и да је апсурдно да једном сувереном државом влада "страни намјесник".
"Апсурдно је да једном сувереном државом, која је тренутно члан Савета безбједности УН, управља страни намесник чије се извршне моћи могу упоредити једино са најдеспотскијим режимима на свету. Апсолутно нема оправдања за даље задржавање таквих мера у срцу Европе у 21. веку", рекао је Јеремић.
Он је, на конференцији у организацији британског магазина "Економист", рекао да ће, што се тиче БиХ, Србија наставити да доприноси рјешавању проблема на конструктиван начин, преносе београдски медији.
"Чврсто верујемо да представници оба ентитета и сва три конститвна народа морају да постигну консензус да би се обезбедила легитмност и одрживост. То ће захтевати међусобно поштовање, прагматизам и компромис о бројним питањима, укључујући и реформу правосуђа", рекао је Јеремић.
Наводећи да је Србија консолидовала демократске институције и обновила владавину права, Јеремић је рекао да је западни Балкан на путу окончања процеса демократске консолидације, али да треба ријешити још два отворена проблема - Косово и БиХ.
Јеремић је поновио да Србија не признаје и да неће признати покушај сецесије Косова, ни експлицитно нити имплицитно и да се више од три године бори против унилатерално проглашене независности Косова искључиво дипломатским средствима.
Он је навео да је Србији на тај начин "пошло за руком" да врати Косово за преговарачки сто, када је цијели свијет подржао став да је дијалог једини начин да се оствари мир на Косову.
"Желим да истакнем да је Србија снажно посвећена тим разговорима. Кључ успеха дијалога је компромис", рекао је Јеремић.
Он је напоменуо да Србија сматра да озбиљне оптужбе о трговини људским органима на Косову морају бити истражене провођењем потпуне и независне истраге под окриљем међународне заједнице, што захтијева учешће Савјета безбједности УН.
(Срна/Фронтал)