Politika

Либерманова улога

БАЊА ЛУКА - Министар спољних послова Израела Авигдор Либерман имао је кључну улогу у постизању договора између Републике Српске и ЕУ који би требало да резултира реформом правосудног система БиХ.


Либерман је направио спону између Бањалуке и Брисела, а у цијелу причу била је укључена и британска влада и премијер Дејвид Камерон, пише "Прес", позивајући се на дипломатске изворе.

Политички аналитичар из Београда Душан Јањић сматра да ће договор Бањалуке и Брисела довести до озбиљних помјерања у укупним односима међународне заједнице према БиХ, истичући да је тешко процијенити колика је улога Тел Авива и Београда у причи, али напомиње да је она сигурно постојала.

"Београд је неоправдано оптуживан да је утицао да се прича око референдума покрене. Међутим, овде је веома битно да је Бањалука постала озбиљан саговорник Брисела, без обзира на то ко је на све то утицао. Важно је да је покренута прича о ономе што је био захтев када је референдум расписан, али и то што ће коначно бити отворена и расправа о функционисању ОХР-а. Ово би могао да буде почетак процеса у којем ће улога високог представника у БиХ дефинитивно бити разјашњена", рекао је Јањић.

Професор београдског Факултета за безбједност Дарко Трифуновић оцијенио је да Либерманов долазак у Бањалуку у вријеме референдумске кризе није случајан, наводећи да су Израел и Српска на својеврстан начин повезани у борби против радикалног ислама и дијеле исте антифашистичке вриједности, па је логично да сарадња постоји.

"Према мојим сазнањима, кључ у успостављању односа Бањалуке и Брисела јесу односи Тел Авива, односно Јерусалима са Лондоном, одакле долази и актуелна шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон. То је имало ефекта, па Ештонова у Бањалуку није дошла са бичем, већ са жељом да се постигне договор", рекао је Трифуновић.

Додик и Ештонова постигли су 13. маја у Бањалуци договор о почињању структуралног дијалога о проблему правосуђа БиХ, а за узврат скупштина Српске да ревидира одлуку о референдуму. Тема структуралног дијалога биће реформа правосуђа, функционисање правосуђа на државном, ентитетском и кантоналним нивоима и правни оквири координације надлежности.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog