Politika

Инцко: Дејтонски споразум и елементи основа државе БиХ под нападом власти Српске

САРАЈЕВО - Високи представник у БиХ Валентин Инцко изјавио је да су све земље потписнице Дејтонског споразума, преузеле обавезу поштовања норми које из њега произлазе. Он је додао да се те обавезе односе и на Србију и Хрватску и да је референдум који је најавила Република Српска супротан Дејтону.


"То је најмање што очекујем од њих и захвалан сам њиховој подршци територијалном интегритету и суверенитету БиХ", рекао је Инцко, који данас у Савјету безбједности УН треба да поднесе извјештај о стању у БиХ.

Инцко је, у интервјуу сарајевском Ослобођењу, казао да ће у Савјету безбједности изложити "изузетно забрињавајуће стање у БиХ", али ће поменути и позитивну чињеницу да је међународна заједница у цјелини спремна да одговори на "изазове који су пред нама".

Он је рекао да се искрено нада да неће морати дјеловати када је у питању референдум о Суду и тужилаштву у БиХ, наводећи да властима РС преостаје све мање времена да пониште одлуку о референдуму.

"Тај референдум је супротан одредбама Дејтона и Устава БиХ. Референдум мора бити потпуно поништен. Не постоји друго рјешење. То ће учинити власти РС, надам се. У противном, ја ћу то учинити", поновио је Инцко.

Он је рекао да нико РС не негира право на одржавање референдума о питањима из њене надлежности, али "РС не може одржати референдум о надлежности која припада држави" јер, како наводи, БиХ на основу Дејтона има право на правосудне институције на државном нивоу.

Високи представник сматра да међународна заједница мора задржати ОХР и Еуфор са њиховим извршним мандатима као важне механизме, и додаје да би било неодговорно занемарити или одустати од тих мандата.

Најтежа криза од завршетка рата

Инцко је оцијенио да се БиХ "суочава са вјероватно најтежом политичком кризом од завршетка рата, врхунац негативног тренда који је започео 2006. године", наводећи да је Дејтонски споразум, који је земљи донио мир и напредак, сада "под нападом власти РС, као и елементи основа државе".

"Држава још функционише на ограниченом привременом финансирању, законодавни процес је на чекању, тако да тренутно не постоји могућност напретка у ЕУ и НАТО. Све то јасно указује на потребу да међународна заједница остане одлучно ангажована у земљи како би се спријечило продубљивање кризе која би могла дестабилизовати цијелу регију и да помогне у повратку на пут евроатлантских интеграција", навео је Инцко.

Он каже да седам мјесеци након избора не постоји ни могућност скорог добијања државне власти, а званичници РС отворено говоре о распаду државе.

(Танјуг/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog