Politika

Влајки: Постоји могућност да Српска повуче одлуку о референдуму

БАЊА ЛУКА - Постоји велика могућност да власти Републике Српске повуку одлуку о референдуму, ако би међународна заједница у неком разумном року, од један до три мјесеца, помогла да се уклоне недостаци у раду Суда и Тужилаштва БиХ - изјавио је потпредсједник Српске Емил Влајки.


Он је у Бањој Луци истакао да би били створени сви предуслови за повлачење одлуке о референдуму ако би међународна заједница била једнако ефикасна у отклањању недостатака у раду Суда и Тужилаштва БиХ, који су изнесени у закључцима парламента Српске, као што је била у преношењу надлежности, наметању закона и кажњавању политичара у БиХ.

Влајки је на конференцији за медије истакао да је Српска спремна да на овај начин покаже добру вољу и да иза тог референдума не постоји никаква теорија завјере, а с друге стране да олакша позицију међународне заједнице, која се очито сада не може повући, као ни предлагач референдума који је апсолутно легалан у правном и људском погледу.

Он је подсјетио да је предсједник РС Милорад Додик у свом обраћању посланицима Народне скупштине РС, 13. априла, изнио суштину проблема који се односе на рад Суда и Тужилаштва БиХ, а који су касније уврштени у закључке парламента.

Влајки је нагласио да је суштина у томе да ове двије судске институције највише процесуирају Србе, а много мање Хрвате и Бошњаке, да постоји питање Апелационог суда БиХ који једнако оптужује и рјешава тужбе што је непримјерено било каквој пракси на западу, мјешање тог суда и преузимање предмета од ентитетских судова, као и ретроактивно суђење.

"Најављеним одржавањем референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ у Српској, нико не мисли да доводи у питање неупитност БиХ нити да улази у било какву авантуру, која би ишла на разбијање БиХ и стварање нових проблема на међународном нивоу", нагласио је Влајки.

Он је констатовао да неправилности у раду Суда и Тужилаштва БиХ првенствено иду на штету српског, али све више и хрватског народа. Влајки је нагласио да је у БиХ на дјелу наставак постмодерне демонизације Срба, која се у протеклих 20 година одвијала на свјетском нивоу гдје су Срби десет пута изложени вишим затворским казнама.

Потпредсједник РС је нагласио да БиХ постоји каква јесте, било као немогућа држава, како то неки тврде, или држава која треба да постане функционална, као што то тврде неки представници међународне заједнице, али се, такође, не може доводити у питање ентитетска самосталност и специфичност утврђена Дејтонским споразумом.

"Сви заједно, оба ентитета и народи који живе у БиХ, морају постићи сагласност о рјешавању многих питања као што су незапосленост, сива економија, организовани криминал, попис становништва, празници у БиХ и ентитетима, те постизања разумијевања за школске уџбенике из историје и дјеце која не желе да похађају вјеронауку у школама", закључио је Влајки.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog