Politika

ПИК данас о референдуму

САРАЈЕВО - Савјет за провођење мира састаће се данас у Сарајеву да би разматрао одлуку о одржавању референдума у Републици Српској о Суду и Тужилаштву БиХ.


Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Народна скупштина не може и неће повући одлуку о одржавању референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ и да је високом представнику у БиХ Валентину Инцку сугерисао да, ако то жели, затражи ванредно засједање парламента Српске.

"То парламент Српске не може и неће учинити, јер је то његово легитимно право засновано на Уставу и закону'', рекао је јуче Додик, након састанака у Бањалуци са Инцком и америчким амбасадором у БиХ Патриком Муном.

Додик сматра да Инцко нема општу подршку Запада у намјери да поништи одлуку о референдуму, те подсјетио да се Инцко ''уплео и у незаконито формирање власти у Федерацији БиХ укинувши одлуку Централне изборне комисије о валидности те власти, што је, такође, кршење Дејтонског споразума'', а с таквом политиком многи нису сагласни.

Инцко је раније најавио да ће данашњу сједницу Савјета за провођење мира искористити да поништи "антидејтонску" одлуку о расписивању референдума у Српској.

Предсједница и извршна директорка Међународне кризне групе Луиз Арбур оцијенила је да међународна заједница треба да избјегне доношење наглих одлука, које би могле да продубе кризу у БиХ и гурну странке ка максималистичким позицијама.

МКГ сматра, наводи Арбур, да сви међународни фактори треба да, између осталог, потврде опредијељеност за Дејтон, а да се Савјет за провођење мира обавеже да ће високог представника отклонити од локалне политике и умањити степен активности његове канцеларије, коју би требало измјестити у Беч или Женеву.

ПИК би, како препоручује Арбурова, требало да одлучи да бонска овлаштења убудуће могу бити кориштена искључиво у хитном случају када је директно угрожен мир. Препоручује се да високи представник подигне суспензију ЦИК-ове одлуке у вези с формирањем федералног Дома народа и избора предсједника Федерације БиХ, а да парламент Српске повуче одлуку о одржавању референдума.

И предсједник Србије Борис Тадић поручио је да се противи било каквом наметању рјешења у БиХ и оцијенио опасним спекулације о томе да би неки политичари могли да буду искључени из политичког живота због најављеног референдума у Републици Српској.

Народна скупштина РС усвојила је 13. априла одлуку о расписивању референдума у Српској на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ.

Референдум би требало да буде одржан у првој половини јуна.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog