Društvo

Привредници Српске са америчким амбасадором и о референдуму

БАЊА ЛУКА - Амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун сматра да политички лидери у БиХ морају направити неопходне компромисе како би почео процес њеног придруживања ЕУ и да је одлука Народне скупштине Републике Српске о расписивању референдума овај посао оставила по страни.


Мун је оцијенио да се питања у вези са правосудним институцијама морају рјешавати дијалогом, а не једностраним актима, те нагласио да се "негирањем надлежности правосудних институција на нивоу БиХ и овлашћења високог представника успостављених Дејтонским споразумом не подстичу стране инвестиције, већ чини супротно".

"САД су забринуте због оних који користе политичка питања и конфронтирајућу реторику да одвуку пажњу јавности од потребе за економским реформама. Они радије подривају дејтонске принципе него да их изграђују како би народу обезбиједили бољу будућност", рекао је Мун током посјете Привредној комори РС. Он је додао да је у овим околностима тешко подстаћи стране инвестиције у Српску.

Мун је истакао да су директне стране инвестиције у БиХ у паду и да данас износе десетину у односу на период прије три године.

Компаније које желе да послују у БиХ, каже Мун, имају препреку због чињенице да прописи о регистрацији пословних субјеката у РС и Федерацији БиХ нису хармонизовани, те додаје да проблем широм БиХ представља и мијешање политике у бизнис.

Према његовим ријечима, БиХ треба функционалну власт која ће имати снаге да се веже за Брисел и усвоји и примијени директиве ЕУ, што је могуће уз очување децентрализованог система власти успостављеног Дејтонским уставом.

"Чврсто вјерујем да је европски пут и чланство у НАТО једина одржива будућност за БиХ, али она у овоме заостаје за другим земљама региона", рекао је Мун.

Он је додао да се страни инвеститори жале на велике административне трошкове за покретање посла и да сама регистрација има 12 корака, за шта је у просјеку потребан један мјесец, док су стопе доприноса које плаћају послодавци међу највишима у Европи.

"Политички лидери у оба ентитета нису имали напредак у формирању власти на нивоу БиХ, што је неопходно да би се кренуло даље по многим политичким и економским питањима. Нажалост, недавна одлука Народне скупштине РС о расписивању референдума оставила је овај посао по страни", нагласио је амерички амбасадор.

Предсједник Привредне коморе РС Борко Ђурић рекао је да су амбасадору представљене могућности за страна улагања у РС, прије свега у области пољопривредно-прехрамбене и дрвопрерађивачке индустрије, те инфраструктуре и енергетике.

Ђурић је навео да је одржавање референдума у РС истакнуто као фактор који може довести до пада страних улагања, али да се привредници са тим не могу сагласити.

"Сматрамо да имамо право да кажемо шта мислимо о нечему, а колико ће то имати утицаја на укупна кретања остаје да се види", рекао је Ђурић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog