Politika

Додик након састанка са Инцком: Скупштина не може и неће повући одлуку о референдуму

БАЊА ЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да Народна скупштина не може и неће повући одлуку о одржавању референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ и да је високом представнику у БиХ Валентину Инцку сугерисао да, ако то жели, затражи ванредно засједање парламента Српске.


Он је рекао да су Инцко и амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун на данашњим састанцима у Бањoј Луци тражили могућност да Народна скупштина повуче одлуку о референдуму, и истакао да то парламент Српске не може и неће учинити, јер је то његово легитимно право зансовано на Уставу и закону.

Додик каже да се потреба за референдумом заснива на четири ствари које се превасходно односе на неуједначену праксу Суда и Тужилашатва БиХ, када је ријеч о злочину над Србима у протеклом рату.

"Реакције на то мора бити усвајање плана у коме би се утврдили догађаји, као што су Добровољачка, Тузланска колона, Купрес, Пети корпус Атифа Дудаковића и да се да рок од шест, девет или 12 мјесеци за одговор да ли је на тим мјестима било злочина", рекао је Додик новинарима у Бањалуци након састанка са високим представником у БиХ.

Према његовим ријечима, друга спорна ствар у раду правосуђа БиХ је могућност да изузимају предмете из суда и тужилаштава у Бањалуци и Мостару.

Предсједник Српске је истакао да је неопходно ријешити и ретроактивну примјену закона и апелациону надлежност Суда БиХ, гдје је предсједник суда одређивао судска вијећа која су пресуђивала.

"До сада нисмо имали реакције на дијалог. Драго ми је што сада видим да постоје одређене назнаке да би се тај дијалог могао обавити", истакао је Додик.

Напоменувши да је одржавање референдума неупитно, Додик је појаснио да је данашњи састанак остао на бази размјене ставова који су познати од раније.

Додик је рекао да би послије референдума ствари требало вратити у Народну скупштину РС и донијети одређене одлуке којима би се одговорило на четири спорне ствари у раду правосуђа БиХ и затражило моделирање закона о Суду и Тужилаштву БиХ.

Он је поновио да БиХ нема надлежност за Суд и Тужилаштво и да у вријеме њиховог успостављања није постојао споразум страна у БиХ, те да у том смислу међународна заједница не може да третира парламент БиХ и представнике РС у њему као легитимне органе Српске, јер то могу бити само предсједник, Влада, Народна скупштина и други.

Додик је истакао да на данашњем састанку није било ријечи о мјерама које би међународна заједница евентуално могла примијенити против институција и политичара у РС. На питање каква би рекација Српске била у случају таквих мјера, Додик је рекао да РС поштује Дејтон, да има на располагању низ мјера, али да ће одлуку о њима донијети на мјестима надлежним за њихово доношење.

Народна скупштина РС усвојила је 13.априла одлуку о расписивању референдума у Српској на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ. Референдум би требало да буде одржан у првој половини јуна.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog