Društvo
Шешељ неће бити ослобођен
ХАГ - Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ неће данас пред Хашким трибуналом бити потпуно ослобођен оптужби за ратне злочине, произлази из досадашњих ријечи предсједавајућег судије Жана-Клода Антонетија током објављивања одлуке о Шешељевом захтјеву за ослобађање.
Иако није изричито рекао да је Шешељев захтјев одбијен, судија Антонети је, сажимајући доказе које је извело тужилаштво у првом дијелу суђења, више пута поновио да је претресно вијеће добило довољно доказа на основу којих би се могло закључити да су злочини из оптужнице почињени.
Из ријечи судије Антонетија произлази да је претресно вијеће – уз његово дјелимично противљење - утврдило да "разумни доносилац закључака" у овој фази поступка може закључити да је тужилаштво против Шешеља извело довољно доказа за наставак поступка.
Антонети је рекао да је већина судија закључила да је "у сврху поступка по правилу 98 бис" изведено "довољно доказа који подржавају један облик одговорности" оптуженог Шешеља.
Из судијиног досадашњег излагања произлази да је у овој фази поступка вијеће размотрило само Шешељеву одговорност за подстицање злочина, што не значи да при доношењу коначне пресуде неће размотрити да ли је он одговоран и за почињење злодјела.
Осврћући се на Шешељеву тврдњу да је исељавање Хрвата из Хртковаца 1991. било добровољно, уз размјену имовине са српским избјеглицама из Хрватске, претресно вијеће је констатовало да он није негирао да је у говору у Хртковцима у мају те године "обећао да ће започети с реторзијом ако дође на власт".
Уз позивање на праксу Трибунала, вијеће је, по рјечима судије Антонетија, утврдило да се не може закључити да је одлазак Хрвата био добровољан, ако постоје околности - несигурност и атмосфера страха - који ту сагласност поништавају.
"Одсуство принципа избора условљава нелегални карактер" таквог покрета становништва...Претресно вијеће сматра да је оптужени Шешељ покушао да оправда протјеривање и присилно премјештање принципом реторзије који је дозвољен међународним правом", нагласио је Антонети.
Вијеће је, како је казао Антонети, закључило и да је изведено довољно доказа да су прогон, убиства и присилно премјештање, како је наведено у оптужници, почињени у општинама Вуковар, Зворник, Мостар, Невесиње и ширем подручју града Сарајева.
Уколико судије одбију Шешељев захтјев за ослобађање, процес би требало да буде настављен извођењем доказа Шешељеве одбране, уколико он то буде желио, као што је раније најавио.
Судија Антонети наставља са читањем одлуке. По правилима суда, могуће је да судско вијеће као недоказане одбаци неке тачке или наводе оптужнице.
До сада се у пракси суда у Хагу није десило да у овој фази процеса, на половини суђења, оптужени буде ослобођен.
Шешељ (56) је, почетком марта, затражио од претресног вијећа да га ослободи пошто тужилаштво, како тврди, није доказало ниједну оптужбу против њега за злочине у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.
Шешељ је у девет тачака оптужен за убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, уништавање вјерских објеката и пљачкање јавне или приватне имовине.
Та дјела квалификована су као злочини против човјечности и кршење закона и обичаја ратовања.
(Бета/Фронтал)