Društvo
Обиљежено 19 година од злочина у Добровољачкој
САРАЈЕВО - Прислуживањем свијећа и полагањем бијелих ружа на почетку бивше Добровољачке улице у Сарајеву данас је обиљежено 19 година од убиства 42 припадника некадашње ЈНА које су починили припадници тзв. Армије РБиХ, Територијалне одбране РБиХ и муслиманских паравојних јединица.
Скуп је протекао без инцидената, а полиција Сарајевског кантона ни ове године није дозволила пролазак трочлане српске делегације на само мјесто злочина у Добровољачкој улици, што је објаснила безбједносним разлозима, јавља извјештач Срне.
Обиљежавању 19 година од злочина над војницима ЈНА у федералном Сарајеву данас је присуствовало више од 100 људи, међу којима су били чланова породица жртава и представника власти Републике Српске, а догађај су пратили многобројни новинари.
За разлику од прошле године, у Сарајеву није било окупљања припадника Зелених беретки. Скуп су обезбјеђивале јаке полицијске снаге.
Три аутобуса која су дошла из Источног Сарајева зауставила су се испред зграде Факултета политичких наука у федералном Сарајеву, одакле су учесници са запаљеним свијећама и бијелим ружама пјешке дошли до некадашње Добровољачке улице, која сада носи назив Хамдије Крешевљаковића.
Ђокић: Напад на војнике у Добровољачкој пуцањ у мир
Мучки напад на колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву био је неспорни ратни злочин и пуцањ у мир у БиХ - оцијенио је предсједник Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање 19 година од напада на припаднике ЈНА у Добровољачкој улици 2. и 3. маја 1992. године Петар Ђокић.
''Неспорна је чињеница, поткријепљена непобитним материјалним доказима, да је 2. и 3. маја у Добровољачкој улици над припадницима ЈНА извршен тежак злочин који су починиле Армија РБиХ, Територијална одбрана РБиХ и паравојне муслиманске снаге'', рекао је Ђокић данас новинарима током церемоније обиљежавања 19 година од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој.
Он је подсјетио да је тих дана напад извршен на ЈНА упркос чињеници да је миран излазак војне колоне из Сарајева био договорен на највишем државном и политичком нивоу.
''То је тада био тежак пуцањ у мир у БиХ, јер се у то вријеме још нису биле развиле оружане борбе широм БиХ, мада је свакако било неколико оружаних инцидената. То је била прилика да се манифестује заједничко повјерење, које је нажалост, на примјеру изигравања договора за излазак колоне ЈНА изгубљено у Сарајеву'' - истакао је Ђокић, који и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
Он је подвукао да и данашње окупљање чланова породица страдалих припадника ЈНА и представника свих нивоа власти у РС у Добровољачкој улици, гдје су положене бијеле руже и упаљене свијеће, представља достојанствен чин сјећања и одавања почасти жртвама.
'Нико добронамјеран не би смио наше данашње мирно и цивилизовано окупљање да схвати као било какву провокацију нити чин са позадином која носи лошу намјеру. Напротив, ово је манифестација поштопвања према жртвама, поштовања према онима којима то дугујемо'' - поручио је Ђокић.
Он сматра да би добра порука била да се неко од представника федералних власти и управе града Сарајева данас придружио мирној шетњи и церемонији обиљежавања страдања припадника ЈНА у Добровољачкој, али то се, нежалост, није догодило ни ове године.
Ђокић је вјерује да ће правосудне институције у БиХ коначно процесуирати и примјерено казнити све оне који су учествовали у припреми и чињењу злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву.
У том злочину убијена су 42 војника тадашње ЈНА, рањена су 73 војника, а 215 их је заробљено. Страдало је десет официра, 28 војника и четири цивила, а по националном саставу 32 Србина, шест Хрвата и четири Бошњака.
(Срна/Фронтал)