Politika
Плавшић: У правосуђу БиХ нема правде
БЕОГРАД - Дешавања у правосуђу у БиХ представљају животни проблем Републике Српске и српски народ, као и сваки други, има право да на референдуму искаже мишљење и став према догађајима, посебно онима који угрожавају његову егзистенцију, оцијенила је бивши предсједник Републике Српске Биљана Плавшић.
"Сваком нормалном човјеку је познато да у правосуђу БиХ нема правде, него неправде и то би требало да забрине цијели свијет. Ми смо мали, али би макар у окружењу требало да схвате шта значи када је правда угрожена", рекла је Плавшићева.
Она је објаснила да предсједник има уставну обавезу и право да штити интересе народа, поготово када су, како је навела, витално угрожени као шо је сада случај.
Плавшићева истиче да би од предсједника, када не би овако поступио, народ требало да тражи опозив, јер је ријеч о његовој уставној обавези и праву. "Он (предсједник РС Милорад Додик) поступио је сасвим у складу са Уставом", рекла је Плавшићева.
Она каже да Дејтонски споразум није донио само мир, него и "рецептуру како три народа у БиХ могу да живе", уз предуслов да то сви желе, а не само Срби, оцијенивши да је то угрожено, јер тај споразум "дерогира међународна заједница".
"Али, мислим да они и нису свесни тога колико је високи представник у стању да тај Дејтонски споразум окрене наопачке. То је страшно. Њега би требало позвати на одговорност, исто као и /Педија/ Ешдауна", рекла је Биљана Плавшић.
Бивша предсједница РС је нагласила да Српска има руководство које на праведан начин хоће да поставе све на своје мјесто, онако како је Дејтон прописао.
Осврћући се на рад Тужилаштва БиХ, она је оцијенила да је симптоматично да главни тужилац Милорад Барашин има довољно доказа само када су починиоци из српског народа, док се, када је ријеч о злочинима над Србима, увијек као аргумент износи недостатак ваљаних доказа.
"Ја сам била маја 1992. године у Сарајеву када се десио масакр у Добровољачкој улици. Тог дана је било струје. Гледала сам на телевизији. То је доказ и визуелни и аудио-визуелни доказ. У Предсједништву БиХ сједи Ганић а има директну везу са Добровољачком улицом и он прозива по надимку злочинце који су у оним контејнерима. Они искачу. Јавља се Кљујић, а он дословце каже Кљујићу: `Кљуја, шути! Ја водим ову акцију.` И обраћа се некоме у Добровољачкој улици по надимку и каже: `Убиј Алију /Изетбеговића/`", рекла је Плавшићева.
Она је упитала зар то није довољан доказ када је то "гледало цијело Сарајево".
"Зар није довољно видјети /генерала армије РБиХ) Јована Дивјака како иде од контејнера до контејнера и даје неке налоге? Да су за мене имали тако нешто, како би прошло?", упитала је Биљана Плавшић.
Народна скупштина РС је 13. априла усвојила Одлуку о расписивању референдума на којем ће се грађани Српске изјаснити о наметнутим законима високог представника, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ.
Срна у дипломатским изворима у Сарајеву сазнаје да ће високи представник Валентин Инцко употријебити бонска овлаштења и донијети одлуке о поништењу Oдлуке о референдуму у РС и санкцијама против носилаца најважнијих државних и политичких функција РС и лидера политичких партија, који су подржали одржавање референдума.
(Срна/Фронтал)