Društvo
Доња Градина - Дан сјећања на жртве усташког геноцида
КОЗАРСКА ДУБИЦА - Служењем Свете архијерејске литургије у цркви Светих аспостола Петра и Павла у Козарској Дубици јутрос је почело обиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Литургију и помен невиним жртвама Јасеновца и Доње Градине предводио је Његово преосвештенство владика бањалучки Јефрем, уз саслужење више свештеника бањалучке и околних епархија.
Осим потомака жртава Јасеновца и грађана, литургији су присуствовали општински званичници и представници републичких органа, као и политичких партија.
Према протоколу, окупљање посјетилаца комеморативног скупа у Спомен-подручју Доња Градина предвиђено је од 11.00 часова, а у 11.30 биће положено цвијеће и упаљене свијеће у помен невино страдалим на гробном пољу "Тополе".
Парастос и помен са православном, јеврејском и ромском молитвом почеће у 12.00 часова на гробном пољу "Храстови", а у 12.30 предвиђено је обраћање званичника.
Парастосу и помену у Доњој Градини присуствоваће највиши званичници Републике Српске, бројне међународне и домаће делегације, преживјели логораши, потомци жртава Јасеновца, представници вјерских, политичких, културних и других инстутуција и организација из РС и окружења.
Долазак у Доњу Градину поводом обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац потврдили су предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијер Александар Џомбић, предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић, министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић, замјеник министра иностраних послова Израела Даниела Ајолона, те предсједник Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић.
Парастосу и помену у Доњој Градини код Козарске Дубице присуствоваће и делегација са Косова и Метохије, у чијем саставу ће бити предсједник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић, предсједник општине Ораховац Маријан Шарић, ветерани Фудбалског клуба "Трепча" из Косовске Митровице.
Доња Градина представља највеће стратиште у систему концентрационих логора "Јасеновац", који је формиран у августу 1941. године, непосредно након проглашења Независне Државе Хрватске. Према неким процјенама, у Градини је убијено и закопано више од 360 000 људи, претежно Срба.
Према истраживањима стручњака, у периоду између 1941. и 1945. године у систему концентрационих логора "Јасеновац" убијено је око 800 000 дјеце, жена и стараца.
Међу страдалима је било највише Срба, Јевреја и Рома. Према начину убијања, јасеновачки логор сматра се најмонструознијим стратиштем које је тада постојало у свијету, а који је основала и њиме управљала НДХ.
(Срна/Фронтал)