Društvo

Шеснаест година од егзодуса Срба у акцији "Бљесак"

ГРАДИШКА - Служењем парастоса у храму Пресвете Богородице у Градишци јутрос је почело обиљежавање 16 година од егзодуса Срба из западне Славоније у операцији хрватске војске "Бљесак" у којој је убијено и нестало 283 лица српске националности.


Након парастоса испред овог храма биће положени вијенци на спомен-плочу страдалим Србима из западне Славоније, а затим је предвиђен мимоход грађана до моста и спуштање вијенаца у ријеку Саву.

Предвиђено је да у 9.30 часова предсједник РС Милорад Додик положити вијенац на спомен плочу испред Храма и спустити вијенац у ријеку Саву.

Хрватске оружане снаге извршиле су 1. и 2. маја агресију на Крајину, односно на западну Славонију, иако је то подручје било од почетка 1992. године под заштитом међународних снага.

Према евиденцији Документационо-информационог центра "Веритас", у акцији "Бљесак" убијено је и нестало 283 лица српске националности, од чега 57 жена и деветоро дјеце до 14 година.

Док су Срби бјежали преко "моста спаса" на ријеци Сави према Републици Српсој, Хрватска војска их је гађала авионским бомбама, маљуткама из хеликоптера, топовским гранатама и снајперским мецима. Рањеници су гажени тенковским гусјеницама или докрајчивани ножевима.

Цивили, који нису могли или нису жељели напустити своја огњишта, ако су имали срећу да преживе, смјештени су у логоре за цивиле, а за то вријеме православне светиње и српска имања су опљачкана, опустошена и уништена.

Око 1 450 припадника Српске Војске Крајине је заробљено, већина на превару уз помоћ снага УН, а хрватски судови су осудили велики број Срба на дугогодишње казне затворе за разне ратне злочине. Неколико десетина заробљеника прошло је вишегодишње специјалне тортуре у логору "Лора" у Сплиту.

Хрватски генерали Петар Стипетић, Имре Аготић, Лука Џанко, Маријан Марековић, Младен Круљац и бригадир Гаљешевић, који су, по налогу Фрање Туђмана, Гојка Шушка и Јанка Бобетка, испланирали и извели акцију под звучним називом "Бљесак", још су на слободи, овјенчани славом хрватских националних хероја.

Хашко тужилаштву никада није отворило интензивну истрагу за овај злочин, него је због гранатирања Загреба, као одмазде за ову хрватску акцију, тадашњи предсједник РСК Милан Мартић осуђен у Хагу на 35 година затвора.

Хрватско тужилаштво је одбацило једину поднесену кривичну пријаву за ратне злочине у овој акцији и то против генерала Младена Круљца, који је у то вријеме био командант Треће гардијске бригаде Хрватске војске. Одбачена је и пријава против војника Томислава Абрамовића, који је по наређењу Круљца снајпером убио српског цивила Мирослава Вучковића из Окучана.

МУП Републике Српске у току 2008. године поднио је кривичне пријаве Тужилаштву БиХ против највиших представника Хрватске војске и полиције за ратне злочине почињене над Србима на подручју западне Славоније и Републике Српске за вријеме акције "Бљесак", али је предмет још у "фази анализе".

Тужилаштво за ратне злочине Србије отворило је преткривични поступак за кривично дјело ратног злочина против цивилног становништва почињеног у селу Медари, у којем је у акцији "Бљесак" измасакрирано 23 становника, међу којима је 12 жена и троје дјеце старости од осам до једанаест година.

Обиљежавње 16 година од егзодуса Срба из западне Славоније у акцији "Бљесак" организују Удружења Срба протјераних из западне Славоније и општине Градишка.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog