Politika
Лајчак: Приче о санкцијама за сада само спекулације
БАЊА ЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Српска има одговор на евентуалне санкције, али да санкције нису начин на који би Српска могла да ревидира одлуку о референдуму.
Додик је рекао да ће референдум бити спроведен, да ће он лично бранити интересе народа РС и Устав РС, а да је "пријетња знак немоћи и ароганције оног ко пријети".
"Нек високи представник затражи засједање Народне скупштине РС, то би било демократски, али он то није учинио и ја немам намјеру да се осврћем на његове медијске изјаве", рекао је Додик новинарима након састанка са извршним директором за Европу и централну Азију у Заједничкој служби иностраних послова ЕУ Мирославом Лајчаком.
Додик је истакао да ће Народна скупштина РС, тек ако јој се обрати високи представник и објасни разлоге, моћи да одлучи хоће ли или неће ревидирати одлуке.
Предсједник РС нагласио је да је одлука о референдуму потпуно легална и легитимна и да ће, када прођу процедуре у Вијећу народа РС, Комисија Народне скупштине преузети технички дио посла.
"Нама није циљ да поништимо сва достигнућа или промашаје које су чинили високи представници. Наш циљ је да се сједне и да се измоделирају наметнута рјешења која су довела до чињенице да БиХ која је по Дејтону имала девет, сада има 83 институције", рекао је Додик.
Он је додао да су захтјеви да се неколико ствари ријеши о суду и тужилаштву, међу којима су да буде утврђена референтна листа када ће бити проведене истраге о страдањима Срба у протеклом рату, те да се укине ретроактивна примјена закона и да се не упада у надлежност нижих правосудних органа.
Говорећи о формирању власти на нивоу БиХ, Додик је рекао да је за Српску неприхватљив приједлог да се подјела министарстава врши по принципу пет Федерацији БиХ, пет РС, као и приједлог да парламентарне већине из ентитета начине власт на нивоу БиХ јер је "власт у Федерацији није легално изабрана".
"Наш приједлог остаје исти - предсједавајући Савјета министара БиХ треба да буде представник хрватског народа. Пошто је Бошњацима припадало четири министарска мјеста логично је да сада четири министарска мјеста припадну РС и да сада министар иностраних послова буде из реда српског народа, јер је у претходном мандату припадао бошњачкој квоти", рекао је Додик.
Он је нагласио да СНСД и даље са СДС-ом проводи платформу о заједничком дјеловању и да је о свему томе упознао Лајчака.
Лајчак је након састанка рекао да остаје при својим јучерашњим ставовима о референдуму, те да је то питање примарне одговорности високог представника у БиХ који "кад буде дјеловао то ће бити адекватно реаговање".
Он је нагласио да је у Бањалуку дошао да чује политичке ставове политичких представника, а да тренутно нико нема интерес да заоштрава ситуацију.
"Мислим да међународна заједница перманентно прати ситуацију у земљи и реагује на начин на који реагује", рекао је Лајчак и додао да су приче о санкцијама за сада само спекулације, а да евентуално увођење санкције мора бити нечим изазвано.
Он је додао да је код политичких представника са којима се састао много мање бриге о формирању власти на нивоу БиХ него што је очекивао и да је просто невјероватно да се ЕУ више брине о томе него сама БиХ.
"Ми смо озбиљни када кажемо да желимо да БиХ настави европски пут, да буде у стању да поднесе апликацију за чланство, да су услови врло јасни и конкретни, мјерљиви, али прва претпоставка за то је да имамо владу која има мандат и кредибилитет", рекао је Лајчак.
Он је нагласио да разговори о формирању Савјета министара треба да буде европски пут БиХ и да се прије два мјесеца чинило да је БиХ ближе формирању власти него данас.
Босић: Лајчак није вршио притисак на СДС да повуче подршку референдуму
Предсједник СДС-а Младен Босић апеловао је данас да високи функционер ЕУ Мирослав Лајчак прихвати чињеницу да грађани Републике Српске имају право да се изјасне на референдуму о раду Суда и Тужилаштва БиХ.
"СДС сматра да би било какве санкције против Републике Српске или било ког појединца из Српске вратиле БиХ 10 година уназад", рекао је Босић новинарима у Бањалуци након састанка са Лајчаком.
Наводећи да СДС брани право Српске да се изјасни о сваком питању на референдуму, Босић је рекао да је Лајчак пренио да за Европску унију није прихватљиво питање предложено за референдум, а не сам референдум.
Босић је додао да Лајчак није вршио притисак на СДС да повуче своју подршку референдуму.
Говорећи о формирању власти у БиХ, Босић је рекао да је СДС заинтересован да се то деси што прије, али да посљедње изјаве лидера СДА Сулејмана Тихића о Савјету министара производе кризу.
''Мислио сам да је Тихић озбиљан политичар. Послије оваквих изјава он је неки потпуно други човјек, али то је његов проблем'', рекао је Босић.
Тихић је јуче је изнио приједлог за формирање Савјета министара БиХ - да на нивоу државе власт формирају странке парламентарне већине у два ентитета, плус оба ХДЗ-а или само парламентарна већина у ентитетима. Однос по том принципу требало би да буде такав да пет министарских мјеста припадне странкама "платформе", а три мјеста за министре из Српске и из два ХДЗ-а.
Иванић: Не забрани референдума
Предсједник Партије демократског прогреса Младен Иванић позвао је високог функционера ЕУ Мирослава Лајчака, да се у Републици Српској не забрањује референдум о раду Суда и Тужилаштва БиХ.
"Позвао сам га да се не забрањује референдум, с обзиром да је предсједник РС рекао да ће крајњи резултат свега бити Закон о измјенама и допунама Закона о Суду и Тужилаштву БиХ, што значи да нема укидања Суда и Тужилаштва БиХ и Одјела за ратни злочин", рекао је Иванић новинарима, након данашњег састанка са Лајчаком, који је и извршни директор за Европу и централну Азију у Заједничкој служби иностраних послова.
Иванић је рекао да је то толико минорно због чега не треба забрањивати референдум, истичући да се непотребно уопште и ушло конфликт ни око чега.
"Шта ће међународна заједница урадити остаје да се види, али ја сам против конфликта мислим да ће РС од тога имати штете, због чега сам и сугерисао Лајчаку да се не забрањује референдум", рекао је Иванић.
Иванић је додао да је са Лајчаком разговарао и у вези формирања власти на нивоу БиХ, закључујући да му је сасвим јасно да до љета или до јесени та власт неће бити формирана и да кључну одговорност зато сносе побједничке странке које очито из неких својих разлога не желе да формирају власт.
Након састанка са Иванићем, Лајчак није давао изјаве за новинаре.
(Срна/Фронтал)