Politika

Србија, БиХ и Турска – Потврда принципа немијешања у унутрашње ствари других држава

КАРАЂОРЂЕВО - Лидери Србије, БиХ и Турске потврдили су међусобну подршку за наставак европских интеграција, као и принцип немијешања у унутрашње ствари других државе.


Ово је потврђено на трилатералном састанку у Карађорђеву предсједника Србије Бориса Тадића, предсједавајућег Предсједништва БиХ Небојше Радмановића, бошњачког и хрватског члана Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића, те предсједника Турске Абдулаха Гула.

Тадић је рекао послије сусрета да принцип немијешања значи да се ни Србија, нити Турска могу мјешати у унутрашње ствари БиХ и обрнуто, те нагласио да ће се три земље тог принципа држати и у будућности.

Он је истакао да је жеља све три земље да буду што прије интегрисане у ЕУ.

Предсједник Србије је навео да је на скупу договорено да се односи три земља унапређују и развијају у политичком, економском, културном и сваком другом смислу, као и да ће посебан подстицај бити дат области науке.

Тадић је истакао да је питање помирења незаобилазно за боље односе народа, а то значи осуду свих ратних злочина, исти однос према свим осумњиченим за ратне злочине, који треба да буду изручени правосудим институцијама домаћим или међународним, као и да сви злочини буду индивидуализовани и конкретизовани, да се зна ко је и гдје и какав злочин извршио.

Он је рекао да је та сарадња резултат заједничких напора да се три земље боре против предрасуда из, како је рекао, тешке прошлости и константовано је да је легитимно да постоје различита виђења. Напоменуо је да су у прошлости чињене грешке, али је обавеза да се оне премосте.

Тадић се нада да ће у првој половни ове године посјетити БиХ, пошто је данас добио позив.

Он је истакао да је ово трилатерални састанак, а не нека међународна конференција о БиХ и рјешавању проблема у БиХ.

Радмановић је рекао да је на билатералном састанку чланова Предсједништва са Тадићем констатовано да разне врсте оптужница из Хрватске и Србије против држављана БиХ стварају политичке проблеме у БиХ.

Према његовим ријечима, констатовано је да је због тога потребан трилатерални састанак како би се избјегли такви политички проблеми, не залазећи у правну област, јер сви морају одговарати за ратне злочине.

Он је навео да су на овом састанку присуствовала сва три члана Предсједништва и да је њихово опредјељење мир, стабилност, разумијевање, добросусједски односи, што се показало и данас на сусрету.

Предсједавајући Предсједништва БиХ је закљуио да овакви сусрети и договори о будућности значе да сви желе Балкан 21. вијека, потпуно различит од оног из 20. или 19. вијека, и да Балкан буде оаза мира.

Радмановић је поручио да ће три државе помоћи једне другима, али уз немијешање у унутрашње ствари.

Он је рекао да су све три земље чврсто опредијељене за ЕУ, али да имају различите позиције по питању НАТО-а, пошто је Турска чланица тог савеза, Србија је још неодлучна, док се у БиХ послије НАТО оптимизма појавио период противљења једног дијела грађана БиХ том савезу.

Радмановић је нагласио да добри односи три земља стварају могућности за још боље економске односе и изразио наду да ће бити више улагања.

Турски предсједник је изјавио да је жеља лидера три земље да појачају међусобну сарадњу и да се иде у смјеру рјешавања горућих проблема, уз поштовање принципа немијешања у унутрашње ствари, очувања принципа поштовања суверенитта и интегритета, као и наставак позитивне атмосфера јачања сарадње и боље будућности.

Гул је рекао да му је жеља да се цијели регион окупи у НАТО-у и ЕУ, под једним кишобраном, наводећи да "Балкан није на крају Европе, него је срце Европе" и да је циљ да се некадашње поприште преиначи у регион заједништва.

На данашњем састанку било је ријечи и о економској сарадњи, при чему је договорено да се подстакну међусобне инвестиције, односно да Србија жели равноправан приступ у оба бх. ентитета, као и да Турска исто то учини.

Предсједник Србије је објаснио да је Карађорђево изабрано као мјесто састанка да би се креирала боља будућност, јер су се у овом мјесту раније доносиле неке и добре, али и лоше одлуке.

За 17.00 часова планиран је сусрет трочланог Предсједништва БиХ са Гулом, а предвиђено је и издавање заједничког саопштења.

Више од сто новинара из Србије, БиХ и Турске пратило је овај самит.

Договорено је да ће наредни састанак бити одржан у Сарајеву.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog