Društvo
ЗАШТО
БЕОГРАД - Паљењем свијећа и полагањем вијенаца код споменика "Зашто" у Абердаревој улици, у Београду, јутрос је одата пошта радницима Радио-телевизије Србије погинулим у НАТО бомбардовању, у ноћи између 22. и 23. априла 1999. године, када су зграду погодила два разорна пројектила.
Чланови породица, колеге и пријатељи 16 погинулих радника РТС јутрос су у 2.06 часова запалили свијеће и положили цвијеће код споменика "Зашто" у Абердаревој улици, који је подигнут у знак сјећања на њих, јавио је РТС.
У нападу НАТО-а, у ноћи између 22. и 23. априла, погинули су: Јелица Мунитлак (28), шминкер, Ксенија Банковић (28), видео-миксер, Дарко Стиоменовски (26), техничар у размени, Небојша Стојановић (27), техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић (27), радник обезбјеђења, Драган Тасић (31), електричар, Александар Делетић (31), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (34), техничар, Дејан Марковић (39), радник обезбјеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбјеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милан Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма и Слободан Јонтић (54), монтер.
Поред чланова породице, цвијеће су положили и генерални дирекор РТС-а Александар Тијанић и предсједник Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић.
Породице погинулих су почетком ове седмице поново указале на неопходност обнове и проширење поступка, како би се утврдила потпуна одговорност за овај злочин.
Тадашњи директор РТС-а Драгољуб Милановић је 2002. године осуђен на десет година затвора, јер у вријеме бомбардовања није извршио наређење да људе и технику премјести на сигурно мјесто.
Удружење новинара Србије и Синдикат новинара Србије затражили су од Међународне федерације новинара да се 23. април обиљежава као дан сјећања на све убијене у медијима, који су проглашени за војни циљ.
(Срна/Фронтал)