Društvo

Добровољачка улица: Помен страдалим одржаће се у Сарајеву и Источном Сарајеву

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Одбор за његовање ослободилачких ратова Владе Републике Српске обиљежиће у уторак, 3. маја, страдање припадника ЈНА у Добровољачкој улици на локацијама у Сарајеву и у Источном Сарајеву, саопштено је из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите РС.


Тим поводом Пододбор за обиљежавање значајног историјског догађаја данас у 10.00 часова одржаће састанак у кабинету градоначелника Источног Сарајева Винка Радовановића, а изјаве за новинаре су планиране у 11.00 часова.

МУП Републике Српске још 27. априла 2005. године поднио је изјештај, односно кривичну пријаву против 15 лица, међу којима је и генерал армије РБиХ Јован Дивјак, за које постоје основи сумње да су 2. и 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици учинили по једно или више кривичних дјела ратног злочина.

''Поуздано је утврђено да су та лица, међу којима је и Дивјак, супротно одлуци Предсједништва РБиХ, те непоштујући постигнути споразум и преузете обавезе о мирној евакуацији Команде Друге армије ЈНА планирала, покренула, наредила, учинила, припремила и подстрекавала извршавање кривичних дјела ратног злочина против ратних заробљеника и противправног убијања и рањавања'', рекао је раније Срни руководилац Тима за истраживање и документовање кривичних дјела ратног злочина Симо Тушевљак.

Он је подвукао да је Дивјак ''непосредним радњама, као командант јединица у Добровољачкој улици учествовао у убијању 42, рањавању 73 и заробљавању 215 припадника ЈНА, те психичком и физичкком злостављању заробљеника, дјелујући противно правилима међународног хуманитарног права, одредбама закона, Женевских конвенција и допунских протокола''.

''У току 2. и 3. маја 1992. године у Сарајеву је, приликом напада јединица ТО РБиХ којима је командовао генерал Јован Дивјак убијено је 10 официра, 28 војника и четири грађанска лица на служби у ЈНА, од којих је Срба било 32, шест Хрвата и четири муслимана-Бошњака'', прецизирао је Тушевљак.

Он је навео да су, осим напада 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици, у Сарајеву 2. маја те године извршени напади на Дом ЈНА, санитетска возила ЈНА са јасним обиљежјима црвеног крста, возила за превоз хране и на Војну болницу.

Дивјак је ухапшен 3. марта ове године на бечком аеродрому на основу дифузне потјернице Србије због наводне одговорности за убиство пет војних лица и једног цивила у Добровољачкој улици 3. маја 1992. године.

Хашки трибунал пребацио је на домаће правосуђе овај случај 2001. године, уз образложење да није нашао довољно доказа о одговорности 19 лица, која су сада под истрагом тужилаштава у Србији и БиХ.

Србија је расписала потјерницу за 19 држављана БиХ осумњичених за злочин у Добровољачкој улици. Међу лицима са потјернице налази се и Ејуп Ганић, који је 1. марта прошле године био ухапшен на аеродрому Хитроу у Лондону, али је пуштен уз кауцију, након чега је ослобођен одлуком вестминстерског суда.

Србија је расписала потјерницу и за Стјепаном Кљујићем, Мустафом Хајрулаховићем Талијаном, Заимом Бацковићем, Хасаном Ефендићем и Јованом Дивјаком.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog