Društvo

Трифуновић: Нека ми Лагумџија лично плати 700.000 КМ штете

БИЈЕЉИНА - Суд БиХ донио је правоснажну одлуку којом се експерту за борбу против тероризма, професору на Факултету безбједности у Београду и првом секретару Мисије БиХ при УН, Дарку Трифуновићу, мора исплатити штета у укупном износу од око 700.000 КМ због незаконитог отпуштања из дипломатске службе 2002. године.


Трифуновић је отпуштен 2002. године на иницијативу тадашњег министра иностраних послова БиХ, Златка Лагумџије.

Трифуновић је подсјетио да је 11. марта 2002. године по Лагумџијином налогу незаконито отпуштен са мјеста првог секретара Мисије БиХ при УН, уз образложење да није држављанин БиХ и да је фалсификовао пасош, те да је 11. марта 2011. Суд БиХ правоснажном одлуком пресудио да му БиХ мора надокнадити штете, што подразумијева исплату плата и свих доприноса за све ове године, враћање на посао у складу са његовом стручном спремом, а то је доктор наука, и упис свих година радног стажа.

Он је нагласио да би било невјероватно да грађани БиХ, па самим тим и Републике Српске, захваљујући Лагумџији, плате све оно што држава мора да плати њему, те да би, како је рекао, то морао да компензује Лагумџија из свога џепа, јер је обавеза Тужилаштва или Правобранилашта БиХ да иду у регресивну тужбу с обзиром да је правоснажном пресудом доказано да је он починио кривично дјело.

"Ова пресуда је показала колико сам ја у праву и колико је насиље нада мном вршено и то од највиших структура власти у БиХ, односно ово је прича једног човјека који претендује поново да буде министар спољних послова, прича о човјеку који опет жели да буде на великим функцијама, ово је прича о Златку Лагумџији, који је кршећи моја основна људска права учинио кривично дјело на начин што ми је незаконито, свјесно, намјерно и брутално додијелио отказ", рекао је Трифуновић Срни.

Он је објаснио да је његов отказ услиједио одмах након што је открио директну повезаност Мисије БиХ при УН са терористичком организацијом Осаме Бин Ладена "Ал Каидом". "Нашао сам неколико ствари које су диполматију БиХ у то време директно повезивале са Бин Ладеном. Открио сам да је ратни командант јединице 'Ел муџахедин' из БиХ Алжирац Абу ал Мали имао дипломатски статус и мјесто замјеника шефа Мисије БиХ у УН", нагласио је Трифуновић.

Ту је, каже Трифуновић, и тадашњи шеф Мисије БиХ при УН, Мухамед Шаћирбеј, који је пет година провео у затвору, јер је он директно америчким истражним органима однио све папире до којих је могао доћи о његовим манипулацијама у вези са БиХ и нестанком новца из Мисије БиХ.

"Тим новцем је директно располагао Шаћирбеј и користио га за плаћање америчких лобиста с циљем да се направи црно-бела слика рата у БиХ. То су били милиони у питању. Ја сам ту документацију однио у ”Еф-би-ај” на даљу истрагу, јер је то била моја дужности, а и у том моменту у БиХ је нисам имао коме предати, а нисам могао ни Алији Изетбеговићу, покојном ратном злочинцу, који је то и наредио", истакао је Трифуновић.

Он је рекао да се не може и не жели бавити Лагимџијом и његовим политичким ангажманом, као ни његовим политичким одлукама, али може да коментарише и има право да каже, према документима којима располаже, да је тај човјек склон чињењу кривичних дјела и кршењу људских права.

"Овом човјеку би требало забранити бављење сваком државном функцијом, јер он након ове пресуде ни у једној нормалној, правно уређеној држави не би обављао државничке функције. Он је доказао да је неспособан министар у смислу да је склон чињењу кривичних дјела и кршењу људксих права запослених у институцијама БиХ", констатовао је Трифуновић.

Уколико, објашњава Трифуновић, држава има проблем са дипломатом на некој дестинацији, законска процедура налаже да тог диопломату врати на консултације, предочи шта му се стваља на терет и уколико има доказа и елемената за вођење поступка покреће прпотив њега дисциплински поступак.

"У мом случају ништа се није остварило, одлука је донесена док сам ја био на дестинацији. Полиција ме три пута тражила на ардеси на којој сам пријављен, а цела држава зна да сам дипломата у Њујорку и на основу тога што ме три пута нису нашли на адреси они мени поништавају пребивалиште, дипломати којег сте ви поставили на можда најважније место у дипломатији и којем након годину и по дана кажете 'ви нисте наш држављанин'", нагласио је Трифуновић.

Он је прецизирао да укупан износ штете износи 700.000 КМ, од чега њему лично треба да буде исплаћено 360.000 КМ, затим за трошкове адвоката 50.000 КМ, на име судских трошкова 15.000 до 20.000, за плаћање свих дажбина социјалног и здравственог осигурања 200.000 до 300.000 марака, плус још 40.000 КМ због повреде угледа, части и достојанстав, које су исплаћене прошле године.

Трифуновић је рекао да се ставља на располагање РС и да размишља о дипломатији што је, како каже, нормално с обзиром да се судским путем тамо треба и вратити.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog