Politika
Кључне ријечи: Додик, референдум
БАЊА ЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик предложиће Народној скупштини да усвоји закључак о организовању обавезујућег референдума на којем ће се грађани Српске изјаснити о томе да ли су потребни овакав Суд и Тужилаштво БиХ.
"Уколико грађани Српске на референдуму кажу да су овакав Суд и Тужилаштво БиХ непотребни и да зато нема подршке из Републике Српске, у том случају представници Српске треба да напусте те институције", рекао је Додик данас новинарима у Бањалуци, након састанка са представницима Тима Републике Српске за координацију активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица.
Додик је увјерен да ће Народна скупштина усвојити његов приједлог и да ће се ући у референдум на којем ће грађани рећи шта мисле о садашњој ситуацији у Суду и Тужилаштву БиХ.
Он је иницирао састанак са овим тимом поводом своје раније најављене иницијативе да тема процесуирање ратних злолина почињених над Србима у БиХ буде предмет расправе у парламенту Српске.
"Сазвао сам овај састанак како бисмо се оперативно договорили о изради једне информације коју ћемо упутити Народној скупштини и формулисати одређене закључке", истакао је Додик.
Предсједник Српске није могао да прецизира када ће бити одржана ванредна сједница Народне скупштине о овом питању, јер је ријеч о обимној информацији за чије је припремање потребно од седам до десет дана.
"Треба да прикупим извјештаје различитих институција, јер је то озбиљна тема која се мора урадити на квалитетан начин, а што подразумијева низ различитих података који треба да буду презентовани парламенту Српске и јавности", нагласио је Додик.
Додик је рекао да се Влада Српске добро опредијелила када је формирала Тим Републике Српске за координацију активности истраживања ратних злочина тражења несталих лица, јер је ова институција овладала свом проблематиком у вези са несталим лицима и истраживањем злочина, а на бази тога у Бањој Луци је формирана ДНК лабораторија при Заводу за судску медицину.
Он је подсјетио да Република Српска и даље тражи 1 742 нестала лица, док се у три-спомен костурнице у Српској још налази 620 неидентификованих тијела из Српске.
"Чињеница је да је Институт за нестала лица БиХ потпуно исполитизован и да се идентификација у максималном обиму врши само са једне стране у жељи да се изврши пресија на податке. Прошле године је од 1 000 идентификованих било свега 20 Срба", истакао је Додик.
Додик је рекао да су Суд и Тужилаштво БиХ увели у праксу да жртве и оптужене који се појављују у њиховим документима не желе да идентификују као припаднике народа, већ само именом и презименом.
"Тиме желе да дају податке о томе како су босанци страдали, док је агресија резервисана за Србе", рекао је предсједник Српске.
Додик је рекао да је са представницима Тима разговарао о томе да још није формирана јединствена база података о страдалим у Српској, а то је неопходно учинити у што скорије вријеме.
"Разговарали смо и о формирању фондације за одбрану оптужених из Српске који су, због разних притисака и створене атмосфере, били буквално препуштени сами себи", нагласио је Додик, напомињући да то није чин одбране било чијег дјела или недјела, већ чин помоћи људима који су оптужени.
Додик је рекао да се у БиХ упорно, кроз институције као што су Суд и Тужилаштво, задржавају квалификације у вези са геноцидом и агресијом, чиме се жели написати нова прича о карактеру рата, иако је у Дејтонском споразуму јасно речено да је то трагичан сукоб у региону.
"Међународна комисија за Балкан је раније написала да је рат у БиХ грађански, са елементима вјерског, и да се не може тумачити као сукоб међу државама", нагласио је Додик.
Додик је рекао да институције Српске и јавност морају посветити више пажње овом питању, имајући у виду "скројену причу" која долази из Сарајева према догађајима у вези са хапшењем бившег генерала Армије РБиХ Јована Дивјака.
(Срна/Фронтал)