Društvo

Београд - Приштина: Прва рунда ”неријешена”

БРИСЕЛ - Након прве рунде преговора Београда и Приштине у Бриселу, обе стране су задовољне разговорима. И организатор састанка ЕУ је задовољна.


Челници делегација Борислав Стефановић и Едита Тахири најављују да је учињен корак ка налажењу рјешења за нека од практичних питања.

У Бриселу је завршена прва дводневна рунда разговора Београда и Приштине. У саопштењу из Брисела наводи се да је први сусрет одржан у "конструктивној и срдачној атмосфери".

ЕУ оцјењује и да је први сусрет "пружио могућност да се разговара о доступности информација из матичних књига и катастра, као и о регионалној трговини, слободи протока роба.

Београд и Приштина су показали своју посвећеност дијалогу и спремност да наставе процес, саопштили су званичници ЕУ.

Циљеви дијалога су да се уклоне препреке које су имале негативан утицај на свакодневни живот људи, да се побољша сарадња и оствари напредак на путу ка ЕУ, наводе у Бриселу. Шефови обе делегације истичу да је учињен корак ка налажењу решења за "практична питања".

"Мислим да смо изградили један мост између две стране, а обе стране су предложиле нека заиста конкретна решења. Наставићемо да радимо на њима, али више о њиховом спровођењу видећемо у данима који су пред нама и, наравно, обавестити јавност. Оно што сада могу да вам кажем јесте да постоје теме у којима смо доста ближи него у неким другима“, каже Борко Стефановић, шеф српског тима за преговоре.

Међутим, преговарачи су истакли и видне разлике у погледу на саму природу дијалога. Док је шефица делегације из Приштине упорно наглашавала да је ријеч о "техничким разговорима", њен колега из Београда ставио је до знања да питања о којима су разговарали, имају велику политичку тежину, и не могу се назвати техничким јер се тичу живота људи".

"Мислим да је статус завршено поглавље. Ми смо овдје да покушамо да ријешимо практична питања, која могу да побољшају животе грађана, убрзају наш пут у Европску унију и евроатлантске стурктуре, али можда би могли и да дођемо до нормализације односа, можда Србија мијења мишљење о свом приступу Косову и можда ће једног дана признати стварност - независност Косова. Али, овај дијалог се искључиво бави техничким питањима“, каже Едита Тахири.

У првој реакцији шеф УНМИКА Ламберто Занијер оценио је да ће када двије стране постигну договор о техничким детаљима, питање признања независности Косова "бити све мање проблематично". Он је додао да је политичка ситуација тренутно блокирана, а препреку представља то што Косово још није признала ниједна међународна организација. У саопштењу Европске Уније кратко је наведено и да ће до другог састанка доћи у кратком року.

(Б92/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog