Društvo
Дејановић: Позив за борбу против криминала је манипулација
На адресу наше редакције стигло је реаговање Момира Дејановића, предсједника Центра за хуману политику из Добоја, на писмо предсједника РС правосудним институцијама, које у цјелини преносимо.
Писмо предсједника РС правосудним институцијама са позивом за борбу против криминала и корупције је манипулаторско, неозбиљно, некредибилно и неискрено. У писму су посебно наглашени лажна предсједникова забринутост и воља за борбу против криминала, неистина о завршеном послу и спремности за обрачун са криминалом у ентитетским институцијама законодавне и извршне власти и пренаглашена одговорност правосуђа за постојање криминала и корупције. Није спорно да су разарајући криминал и корупција далеко највећи проблем у РС и БиХ, али је крајње неозбиљно да предсједник РС у маниру Тита пише антикорупцијско писмо које би требало ријешити проблем и пробудити успавано правосуђе и друге институције корумпираног система.
Илузорно је од нереформисаног, неефикасног, корумпираног и ником одговорног правосуђа тражити и очекивати борбу против криминала и корупције, прије него што буде истински реформисано. Када се ради о правосуђу, потребно је измијенити постојеће и донијети нове антикорупционе законе, отјерати из правосуђа 90% тужилаца и 50% судија који су корумпирани и неспособни, учинити га независним од међународне заједнице, криминалног подземља и домаћих политичара и успоставити систем контроле и вредновања рада у правосуђу.
Споран је и кредибилитет предсједника РС зато што, као предсједник владе и најјаче владајуће странке у РС, у протеклих 5 година није учинио ништа да се смањи криминал у РС. Одговоран предсједник РС прво би требао да тражи сређивање стања у извршној власти и јавном сектору у РС, да се запита и провјери колико су полицијски и други контролни органи поднијели кривичних пријава, зашто пореска управа није наплатила 1,2 милијарде КМ јавних прихода, зашто није одузета незаконито стечена имовина вриједна преко 10 милијарди КМ, зашто имамо систем јавних набавки у којем се годишње опљачка око 200 милиона КМ, зашто се не поступа по ревизорским извјештајима, зашто је сваки други инспектор корумпиран, зашто начелника добојског центра јавне безбједности и криминалистичке инспекторе именује локална криминална структура, зашто су поштени и успјешни криминалистички инспектори отјерани у саобраћајну полицију, зашто министар полиције није открио убице Кнежевића, Марковића, Југовића, Вукелића и других ни послије 5 година, зашто су још увијек директори јавних предузећа особе против којих су подигнуте оптужнице за привредни криминал, зашто се од полиције и тужилаштва прогоне они који пријављују криминал и слично? Нажалост, грађани у РС и БиХ мораће се побунити или чекати, јер су за истинску борбу против криминала потребне нове и другачије особе на функцијама предсједника странака, влада и ентитета, посланика, министара, инспектора, тужиоца и судија.