Društvo
Хаг: Генералу Ђорђевићу 27. година затвора
ХАГ - Хашки трибунал осудио је данас пензионисаног генерала МУП Србије Властимира Ђорђевића на 27 година затвора.
Он је проглашен кривим за злочине над косовским Албанцима 1999.
Та кривична дјела квалификована су као злочини против човјечности и кршење закона и обичаја рата.
Генерал Властимир Ђорђевић проглашен је кривим, по свим тачкама оптужнице, за присилно премјештање, депортације, убиства и прогон Албанаца са Косова у првих шест мјесеци 1999, када је он био начелник Ресора јавне безбједности МУП Србије и помоћник министра унутрашњих послова.
Пресудом је утврђено и да је генерал Ђорђевић одговоран за протјеривање стотина хиљада косовских Албанаца, као и за убиство и премјештање тијела најмање 724 албанских цивила у масовне гробнице у Батајници, Петровом Селу код Кладова и код језера Перућац у околини Бајине Баште.
Прикривање лешева као доказа злочина наредио је тадашњи предсједник СРЈ Слободан Милошевић, пресудио је Трибунал.
Ти злочини, по пресуди, почињени су у оквиру удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било трајно и насилно уклањање албанског становништва с Косова ради промјене етничке равнотеже и обезбјеђивања трајне српске контроле у покрајини.
Судија Кевин Паркер је, образлажући пресуду, као неке од учесника тог подухвата навео тадашњег предсједника СРЈ Слободана Милошевића, потпредсједника Савезне владе Николу Шаиновића, министра полиције Србије Влајка Стојиљковића и самог Ђорђевића.
Српске снаге, укључујући полицију, Војску Југославије и добровољачке и паравојне формације, подвргле су у том циљу албанско цивилно становништво "систематским и раширеним нападима", "терорисања и насиља", укључујући протјеривање, убиства, уништавање насеља и пљачку.
Генерал Ђорђевић, по пресуди, имао је ефективну контролу над полицијским снагама на Косову и знао је за њихова злодјела.
У завршној ријечи, јула прошле године, тужиоци су затражили да генерал Ђорђевић буде кажњен са 35 година затвора или доживотним затвором.
Одбрана је захтјевала да Ђорђевић буде ослобођен кривице.
Суђење Ђођевићу почело је у Хагу 27. јануара 2009, а тужиоци су извођење доказа завршили у октобру те године.
Завршне ријечи оптужбе и одбране одржане су у јулу 2010.
Ухапшен у Будви 2007.
Генерал Ђорђевић је, послије вишегодишњег скривања, ухапшен 17. јуна 2007. у Будви послије чега су га власти Црне Горе изручиле Трибуналу.
У првом појављивању пред Трибуналом изјавио је да није крив за злочине за које је оптужен.
По истој оптужници, суд у Хагу је у фебруару 2009. на 22 године затвора неправоснажно осудио бившег потпредсједника Владе СРЈ Николу Шаиновића, генерала Војске Југославије Небојшу Павковића и полицијског генерала Сретена Лукића.
За помагање и подржавање злочина над косовским Албанцима, тада су на по 15 година затвора осуђени бивши начелник Генералштаба ВЈ Драгољуб Ојданић и командант Приштинског корпуса Владимир Лазаревић.
Сви су на пресуде уложили жалбе, а апелациони поступак је у току.
Милана Милутиновића који је 1999. био предсједник Србије, Трибунал је правоснажно ослободио кривице за злочине над Албанцима.