Politika

САД: БиХ и ”Косово” кључ стабилности у Европи

ВАШИНГТОН - Догађаји на западном Балкану и у овој години представљаће главни изазов за стабилност у Европи, изјавио је директор америчких обавјештајних служби Џејмс Клапер.


Клапер је свједочењу пред Одбором за обавјештајне послове Представничког дома америчког Конгреса рекао да "неугодан међуетнички кондоминијум" у БиХ, као и неријешена питања у вези с Косовом "остају извори напетости који захтијевају дипломатски и безбједносни ангажман Запада".

Амерички званичник је као проблематична питања у вези са Косовом поменуо "будућност већински српских подручја на сјеверу Косова, напоре Београда да поново отвори питање статуса Косова и слабост Приштине у области владавине закона и демократије".

Он је оцијенио да су "мултиетничке институције БиХ у нереду", али је додао да није вјероватно да ће доћи до избијања насиља, нити до формалног распада земље.

"Сматрамо да ће српска реторика о отцјепљењу од БиХ и даље распаљивати страсти", додао је Клапер.

Директор америчких обавјештајних служби оцијенио је да етничка агенда у БиХ и даље доминира политичким процесом, а препирке између три главне етничке групе спречавају процес изградње институција.

"Обновљени напори САД и ЕУ за постизање компромиса о уставним реформама и другим аранжманима неопходним за унапређење перспективе чланства БиХ у НАТО и ЕУ до сада су имали мало успјеха", нагласио је Клапер.

Коментаришући ситуацију у вези са Косовом, он је подсјетио да је више од 70 држава признало једнострано проглашену независност.

"Ипак, Приштина ће и у наредним годинама остати зависна од међународне заједнице на плану економске и развојне помоћи, као дипломатског и војног присуства, да би даље наставила консолидацију своје државности. Косовске институције и даље су слабе, а криминал и корупција раширени", истакао је Клапер.

Он сматра да Београд отворено подржава паралелне српске институције на Косову.

"Србија користи политичка и дипломатска средства да би оспорила независност Приштине. Присуство НАТО-а, иако умањено, и даље је потребно да би се одвратило насиље, а савјетовање неискусних косовских снага безбједности кључно је за њихову ефикасност и демократски развој", рекао је Клапер.

"Лидери Србије прихватају европску будућност и предсједник Борис Тадић жели брз напредак ка чланству у ЕУ, али истовремено нису склони постизању тог циља ако то значи одустајање од права на Косово", додао је амерички званичник.

Клапер је рекао да је Србија појачала сарадњу са НАТО-ом, али да Београд истиче да наредних неколико година неће тражити да постане члан ове организације.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog