Politika

САД: БиХ и ”Косово” кључ стабилности у Европи

ВАШИНГТОН - Догађаји на западном Балкану и у овој години представљаће главни изазов за стабилност у Европи, изјавио је директор америчких обавјештајних служби Џејмс Клапер.


Клапер је свједочењу пред Одбором за обавјештајне послове Представничког дома америчког Конгреса рекао да "неугодан међуетнички кондоминијум" у БиХ, као и неријешена питања у вези с Косовом "остају извори напетости који захтијевају дипломатски и безбједносни ангажман Запада".

Амерички званичник је као проблематична питања у вези са Косовом поменуо "будућност већински српских подручја на сјеверу Косова, напоре Београда да поново отвори питање статуса Косова и слабост Приштине у области владавине закона и демократије".

Он је оцијенио да су "мултиетничке институције БиХ у нереду", али је додао да није вјероватно да ће доћи до избијања насиља, нити до формалног распада земље.

"Сматрамо да ће српска реторика о отцјепљењу од БиХ и даље распаљивати страсти", додао је Клапер.

Директор америчких обавјештајних служби оцијенио је да етничка агенда у БиХ и даље доминира политичким процесом, а препирке између три главне етничке групе спречавају процес изградње институција.

"Обновљени напори САД и ЕУ за постизање компромиса о уставним реформама и другим аранжманима неопходним за унапређење перспективе чланства БиХ у НАТО и ЕУ до сада су имали мало успјеха", нагласио је Клапер.

Коментаришући ситуацију у вези са Косовом, он је подсјетио да је више од 70 држава признало једнострано проглашену независност.

"Ипак, Приштина ће и у наредним годинама остати зависна од међународне заједнице на плану економске и развојне помоћи, као дипломатског и војног присуства, да би даље наставила консолидацију своје државности. Косовске институције и даље су слабе, а криминал и корупција раширени", истакао је Клапер.

Он сматра да Београд отворено подржава паралелне српске институције на Косову.

"Србија користи политичка и дипломатска средства да би оспорила независност Приштине. Присуство НАТО-а, иако умањено, и даље је потребно да би се одвратило насиље, а савјетовање неискусних косовских снага безбједности кључно је за њихову ефикасност и демократски развој", рекао је Клапер.

"Лидери Србије прихватају европску будућност и предсједник Борис Тадић жели брз напредак ка чланству у ЕУ, али истовремено нису склони постизању тог циља ако то значи одустајање од права на Косово", додао је амерички званичник.

Клапер је рекао да је Србија појачала сарадњу са НАТО-ом, али да Београд истиче да наредних неколико година неће тражити да постане члан ове организације.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog