Društvo

У БиХ више од 60 000 оштећених жираната

ШАМАЦ - У БиХ има више од 60 000 оштећених жираната, од којих у Шамцу више од 700, а до сада се због дуговања у овој општини убило 10 људи, подаци су Удружење за заштиту жираната БиХ.


Представници Удружења поручили су у четвртак на конференцији за новинаре у Шамцу да је овај проблем потребно ријешити системски, уз помоћ надлежних институција, и свим могућим средствима оптеретити све који су дизали кредите.

Предсједник Удружења Јовица Цвјетковић рекао је да су за очајан положај преварених жираната у цијелој земљи одговорне институције, првенствено Агенција за банкарство БиХ, која није контролисала одобравање кредита. Он је истакао да велики број жираната отплаћује туђе дугове, јер су банке нетранспарентно, неодговорно давале кредите презадуженим лицима.

"Обавеза Агенције је да контролише одобравање кредита, јер на тај начин штити депозитаре и депозите. Међутим, Агенција то никада није урадила, јер је није интересовало", наглашава Цвјетковић.

Удружење сматра да би Одбор за ревизију у Народној скупштини Републике Српске (РС) требало да нареди ревизију учинка Главној служби ревизије у Агенцији за банкарство уназад пет-шест година. "Инспектор Агенције за банкарство није контролисао кредитни досије и механизам одобравања и поштивање критеријума одобравања кредита", навео је Цвјетковић.

Удружење за заштиту жираната БиХ захтијева да Народна скупштина РС подржи Нацрт закона о јемству, који штити дужника и јемца. На тај начин би било заштићено 90 одсто жираната у РС и БиХ.

"На нивоу БиХ, при Представничком дому у Комисији за финансије и буџет, постоји иницијатива и чека се формирање власти за измјене и допуне Закона о јемству. Тренутни закони нису лоши, али је проблем што се не проводе. Присутна је и злоупотреба права и недопустиво је да један судија исти захтјев донесе по истом предмету у корист жиранта, а његов колега у другом граду по истом случају донесе контра рјешење. Онда се доводи у питање едукација судија и правосудних органа", наглашава Цвјетковић.

Он је додао да је чињеница да је 100 одсто капитала у банкама БиХ приватно, 90 је одсто инострани капитал, тако да сав профит који жиранти плаћају посредством високих камата одлази из БиХ.

Цвјетковић је нагласио да је жирантима стављена омча око врата, јер банке не чекају. Он је упозорио да ће, ако се ништа не промијени, жиранти у цијелој земљи изаћи пред банке.

Данашњој конференцији за новинаре присуствовали су и предсједник Управног одбора Удружења за заштиту жираната БиХ Митар Митровић и оштећени жирант привредног друштва "Јована рад" из Шамца Слободан Илинчић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog