Društvo
Генерални штрајк у школама у Србији
У око 1.500 од укупно 1.800 основних и средњих школа у Србији данас почиње генерални штрајк пошто је влада одбила приједлоге синдиката да просвјетарима повећа плате, док ће у неким установама часови бити скраћени на 30 минута
У школама које штрајкују, запослени су обавезни да дођу у школу, ученици, такође, треба да буду у учионицама, али наставници-учесници генералног штрајка, неће држати часове.
Потпуну обуставу рада организују Унија синдиката просвјетних радника Србије, Синдикат радника у просвети Србије и синдикат "Независност", док ће чланови Синдиката образовања Србије држати скраћене часове од 30 минута, уз најаву да ће и они током сљедеће седмице потпуно обуставити рад.
Просвјетни радници који не желе да учествују у штрајку, држаће часове и нико им не смије то забранити нити им због тога пријетити, али пријетње и притисци нису дозвољени ни самим штрајкачима.
Три синдиката која организују штрајк, одржаће данас конференцију за новинаре на којој ће изнијети податке о броју школа у штрајку.
Из Министарства просвјете упозоравају да је генерални штрајк незаконит и да ће просвјетни радници сносити законске посљедице, која, поред осталог укључују и престанак радног односа.
Штрајкачки одбор, међутим, тврди да се у Србији крше међународне конвенције које предвиђају право на потпуну обуставу рада у школама, као и да су на терену присутни притисци, пријетње, инспекције и полиција.
До генералног штрајка дошло је након неколико састанака са представницма владе и покушаја да се испуне захтјеви просвјетних радника - повећање плате за 24,5 одсто, исплата заосталих јубиларних награда и отпремнина.
Током ове седмице у школама, чланицама синдиката "Независност" организована је дјелимична обустава рада као вид притиска на владу у којој је учествовало око 300 школа.
Синдикати тврде да ће штрајк бити попут онога из школске 1996/97.године када се мјесецима није ишло у школу и упозоравају да су спремни да штрајкују све до испуњења захтјева.
Представници Владе Србије поручули су након разговора са представницима синдиката просвјете, прије два дана, да су њихови захтјеви за додатних 20 милијарди динара за просвјету нереални и да би то довело до енормног повећања јавне потрошње, макроекономске нестабилности и раста инфлације.
Влада је предложила представницима четири синдиката да се, у циљу унапређивања материјалног положаја запослених у просвјети током 2011. године, исплате јубиларне награде за 2009, 2010. и 2011. годину, и заостале отпремнине запосленима у просвјети из основног и средњег образовања.