Društvo

Потраживања на основу пресуда Стразбура износе 4,19 милиона КМ

БАЊА ЛУКА - Укупан износ потраживања по основу апликација које је до сада БиХ доставио Европски суд за људска права у Стразбуру, а у вези са којима још није донесена одлука, је 4,19 милиона марака, рекла је заступник Савјета министара БиХ пред овим судом Моника Мијић.


"До сада је на основу пресуда које је донио Европски суд за људска права, оштећенима у БиХ исплаћено око 3,11 милиона марака", рекла је Мијићева за "Глас Српске".


Према њеним ријечима, током прве половине године Суд је запримио 380 апликација против БиХ, а поступци који се воде против БиХ се у највећој мјери односе на стару девизну штедњу у филијалама Љубљанске банке и Инвестбанке у БиХ, неизвршење пресуда домаћих судова, право на имовину, нестале особе, протјеривање странаца, дужину поступка пред домаћим тијелима, законитост притварања неурачунљивих починилаца кривичних дјела, те право на правично суђење.

Она је додала да се према подацима Суда из јуна ове године у тој институцији води око 1.200 поступака против БиХ и да је до сада донесено 14 пресуда које су тренутно у поступку извршења.

Мијићева је истакла да је један од финансијски најзначајнијих предмета "Момић и 122 друга против БиХ", који се односи на неизвршење пресуда којима је досуђена надокнада ратне штете.

"У овом предмету 123 апликанта траже извршење пресуда домаћих судова донесених у њихову корист и надокнаду штете због повреде права. Укупно новчано потраживање по овим апликацијама је око 2,48 милиона марака", рекла је Мијићева.

Говорећи о броју извршених пресуда, Мијићева је навела да је до сада против БиХ донесено 14 пресуда, на основу којих су у року извршене индивидуалне мјере које се тичу исплате правичне надокнаде или обезбјеђења доношења одлуке надлежног суда у сврху законитости лишавања слободе.

"Међутим, како готово све пресуде против БиХ откривају постојање структуралног проблема, што значи да утврђена повреда права обухвата не само апликанта него и већи број других особа у БиХ, обавеза је БиХ, односно ентитета, да предузму генералне мјере да се пресуда изврши у цијелости", нагласила је Мијић.

(СРНА)

 

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog