Nauka

И помрачење, и најдужа ноћ у години

Свет је с понедељка на уторак прошао кроз најдужу и најмрачнију ноћ у последње 372 године, а ретки су могли да прате тотално помрачење Мјесеца и његову лепоту у широком спектру боја.


То се догодило захваљујући рijеткој појави током које се Сунце, Земља и Мjесец налазе у истој линији на дан зимског солстицијума, најкраћег дана у години.

У невjероватним бојама Мjесеца у потпуној Земљиној сjени могли су да уживају само сретници у Северној Америци и на крајњем сjеверу Европе, и то ако им поглед према небу нису заклањали облаци.

Западна Европа била је свjедок почетне фазе помрачења, до заласка Мjесеца, а западна Азија завршне фазе у тренуцима изласка Мjесеца.

Помрачење је почело у 8.33 по средњеевропском времену уласком Месеца у призму Земљине сене и трајало је до 12.01, кад је из сене изашао и последњи дио Мјесеца, али фаза потпуног помрачења, у којој Земља физички заклања Месец од Сунца, почела је у 9.41 и завршила се у 10.53.

Од почетка до краја помрачења, Месец је променио низ боја - од наранџасте, бакрене, љубичасте, па чак и крвавоцрвене, какав је био у пуном помрачењу, али ни у једном тренутку није био потпуно невидљив због резидуалног (преосталог) свјетла које се према њему одбијало од Земљине атмосфере.

Потпуна помрачења Мjесеца на зимски солстицијум веома рijетко се догађају, а последње је забиљежено 21. децембра 1638. када је трајало од 1.12 до 2.47 часова.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog