Nauka
Сутра ујутру потпуно помрачење Мјесеца
Сутра, током раних јутарњих сати, очекује нас потпуно помрачење мjесеца током којег ће се земљин природни сателит обојити у ружичасто.
То ће бити прво тотално помрачење Мjесеца у готово три године. Овај природни феномен је посљедњи пут забиљежен 21. фебруара 2008.
Помрачење се догађа када се пун Мјесец, Земља и Сунце нађу у истој равни. Тада Мјесец улази у земљину сијенку и усљед рефлексије сунчевих зрака мијења боју од сиве у ружичасту, а понекад и црвену.
Помрачење Мјесеца траје много дуже од помрачења Сунца, јер је земљина сијенка вишеструко већа од мјесечеве. Најдуже досадашње помрачење Мјесеца трајало је шест и по часова.
За разлику од помрачења Сунца у које се не би смјело гледати без заштитних наочара, лунарно помрачење је потпуно безбједно за посматрање.
Захваљујући помрачењу Мјесеца, још у трећем вијеку п.н.е. Аристарх је, видјевши облик земљине сијенке на Месецу, закључио да је Земља округла.
Помрачење Мjесеца у цjелости ће се видjети из Сјеверне Америке, са Гренланда и Исланда. Западна Европа ће видјети почетак помрачења при заласку Мјесеца, док ће Аустралијанци и становиници Далеког истока видјети крај помрачња при изласку Мјесеца.
Нема никакве штансе да се ово помрачење лијепо види из наших крајева. Мјесец тог дана залази у 7 сати и 19 минута, дакле прије него што урони у сијенку, тако да нам остаје полусјенка. А тај феномен је тешко уочити јер је полусијенка врло свијетла.