Društvo

Мерчеп оптужен за нестанак 43 српска цивила

Загребачко жупанијско државно тужилаштво поднијело је суду захтјев за спровођење истраге и предложило одређивање једномјесечног притвора бившем ратном помоћнику министра унутрашњих послова Хрватске Томиславу Мерчепу (58) због ратног злочина против српских цивила.


Тужилаштво терети Мерчепа за убиства или нестанак 43 српска цивила са загребачкога, кутинскога и пакрачког подручја од октобра до половине децембра 1991. године, јављају хрватски медији.

Мерчеп је ухапшен у петак свом стану у Загребу и након испитивања у полицији и код истражног судије, гдје је одбацио све оптужбе, задржан је у дводневном притвору. Због лошег здравственог стања одведен је у затворску болницу, а не у затвор у Реметинцу.

Тужилаштво Загребачког жупанијског суда затражило је да Мерчепу буде одређен једномјесечни притвор због опасности од бјекства, утицаја на свједоке и посебно тешких околности почињења дјела.

Мерчеп се терети да је од 8. октобра до средине децембра 1991. године као савјетник у МУП-у и командант резервне јединице МУП-а стациониране у Пакрачкој пољани и дијелом у павиљону 22 Загребачког велесајма, лично наређивао незаконита хапшења, мучења и убиства цивила.

Он се сумњичи да је, знајући да њему подређени незаконито хапсе, пљачкају, злостављају, муче и убијају цивиле, пропустио да спријечи и сузбије те злочине.

Тужилаштво наводи да су с подручја Загреба, те са ширег подручја Кутине и Пакраца убијене или нестале 43 особе, а шест особа је преживјело мучења и злостављања.

Томислав Мерчеп, који је прије три године претрпио мождани удар, сутра би пред истражним судијом требало да се изјасни о истражном захтјеву тужилаштва.

Мерчеп је током рата командовао јединицом чији су припадници Муниб Суљић, Синиша Римац и Игор Миколасе већ правоснажно осуђени за убиства.

За Мерчепову улогу у рату интересовало се и хашко тужилаштво, које је у фебруару 2006. Државном тужилаштву Хрватске доставило "сирове" материјале у вези ратних злочина почињених у источној Славонији и на Пакрачкој пољани у другој половини 1991. године.

Њиме се бавила и америчка Централна обавјештајна агенција (ЦИА), која је крајем 2006. године на интернет страници објавила извјештај из октобра 1995. о његовој улози у злочинима почињенима над Србима на Пакрачкој пољани, те у Госпићу, Вуковару и Загребу.

Мерчепа је у својем извјештају споменуо и Амнести интернешнел у вези са командном одговорности за више злочина.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog