Društvo

Процијењена штета од поплава око 130 милиона КМ

БАЊА ЛУКА - До сада процјењена штета од поплава на подручју Републике Српске (РС) износи око 130 милиона КМ, изјавио је директор Управе Цивилне заштите РС Милимир Додер.


 

Он је нагласио да ће причињена штета бити процијењена након провођења мјера санације терена и објеката, те стварања нормалних услова за живот, што је у сваком случају приоритет за становништво погођено том несрећом.

"С обзиром да улазимо у зимски период биће потребно доста времена да се вода у потпуности повуче с поплављених површина, а након тога биће неопходно предузети мјере чишћења терена и објеката од наноса и разног отпада, хигијенско-епидемиолошке мјере и исушивање кућа, да би се евакуисаном становништву обезбиједили услови за повратак, а живот нормализовао. То неће бити лак посао и захтијеваће стрпљења и времена", рекао је Додер за "Независнe новинe".

Он је додао да набавка савремене опреме, обука спасилачких екипа, упознавање грађана с потенцијалним опасностима, савјети грађанима који живе у зонама високог ризика како да поступе у критичним ситуацијама, мониторинг и рано упозоравање, осавремењавање планских докумената и процјене угрожености, одржавање и чишћење ријечних корита и других водотока, те текуће и инвестиционо одржавање постојећих и градња нових водозаштитних објеката захтијевају улагања која превазилазе могућности овог друштва.

Према његовим ријечима, то су трајни задаци свих институција које су директно или индиректно укључене у ову област.

Он је нагласио да постоји чврсто опредјељење свих релевантних институција, прије свега Владе РС, да у вези са водозаштитним објектима треба нешто урадити.

"Што се тиче издвајања финансијских средстава, претходно треба сагледати тренутно стање насипа, процијенити прихватљив ниво ризика па тек онда процијенити потребу за изградњом нових водозаштитних објеката. То треба оставити стручњацима и тај посао се не ради преко ноћи. Тек тада ћемо знати колико нас то кошта, па сходно томе и изнаћи начин финансирања таквих пројеката. Охрабрује чињеница да је Влада РС препознала потребу да се коначно нешто мора урадити у овој области, како бисмо живот наших грађана који живе у зонама потенцијалног ризика учинили сигурнијим", истакао је Додер.

Он је подсјетио да је Влада РС, након поплава које су погодиле РС у јуну ове године и штете која је процијењена на око 130 милиона КМ, из Развојног фонда издвојила 20 милиона КМ, отписала дугове пољопривредницима (за ђубриво и гориво) у износу већем од 30 милиона КМ, а за оштећену инфраструктуру ће се обезбиједити дугорочни кредит с повољним условима, што значи да се у наредном периоду могу очекивати значајнија улагања у водозаштитне објекте.

"Посебно треба нагласити да је Законом о измјенама и допунама Закона о цивилној заштити, који је Народна скупштина РС усвојила у марту, предвиђена обавеза да локалне заједнице годишње у свом буџету планирају и издвајају из усвојеног буџета два процента посебних средстава за опремање и обуку структура цивилне заштите, чиме ће се обезбиједити ефикаснија заштита људи и материјалних добара од природних и других несрећа", додао је Додер.

Он је потврдио да су акумулације из сусједних дражава испуштале огромне количине воде што је сигурно допринијело и узроковало поплаве оваквих размјера, али Републичка управа Цивилне заштите не може да утиче на режим испуштања воде из акумулација.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog