Društvo

Викиликс: Добри и лоши муслимани по Церићу

БАЊА ЛУКА - Поглавар Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић настоји да промовише бошњачки политички идентитет укоријењен у "виктимизацији", наведено је у депеши америчке амбасаде у БиХ од 27. јануара 2009. под називом "Босна - добри Бошњаци, лоши Бошњаци, добри муслимани, лоши муслимани", коју је објавио интернет сајт Викиликс.


У депеши, коју је саставио тадашњи амбасадор САД у БиХ Чарлс Инглиш, наводи се да Церић редовно Бошњаке подсјећа да су жртве геноцида и да су највише страдали у посљедњем рату у БиХ. Како се наводи у депеши Церић у интервју за телевизију "Хајат" изјавио да су муслимани, након распада Отоманског царства, веома често били изложени "фобијама", од Турске, ислама, па и саме Босне.


Церић у својим наступима истиче да је медијско представљање пријетње од исламског тероризма мотивисано од "исламофобних" медија и на неки начин је припрема за нови геноцид Бошњака, наводи се у депеши коју је објавио Викиликс, који задњих дана објављује преписке америчких амбасада у свијету са својом централом Стејт департментом, а преносе "Независне новине".

У депеши се истиче да Церић веома често "подлијеже политичким сукобима, критикујући или хвалећи бошњачке лидере, на начин на који он мисли да је пригодан".

"Његови јавни иступи о бошњачком идентитету и бошњачкој патњи имају сасвим јасан циљ - обликовања бошњачког политичког дискурса. Он је настојао да бошњачки идентитет дефинише вјерским терминима, па је тако јавно изјављивао како је бити добар Бошњак значи заправо бити добар муслиман", наводи се у депеши.

Церић је јавно подржао неке иницијативе које су контроверзне међу секуларним Бошњацима, као што је увођење вјерског образовања у вртиће и школе, а веома често је користио чињеницу да је јавна личност за напад на критичаре његовог плана, изјављујући да га његов положај ставља изнад свих критика.

Посљедње двије године, наводи се у депеши, примијетан је повратак националне реторике, а неки бошњачки политички актери теже да се представе способнијим од својих противника у заштити бошњачких интереса. Један од аспеката овог расцјепа унутар бошњачке заједнице јесте и које добар или лош Бошњак.

Добри Бошњаци, према овоме, су они који се залажу за конзервативне политичке и вјерске идеале, а лоши су они који су прихватили умјерене и секуларне идеале, оцјена је америчке амабасаде у Сарајеву.

У другој депеши од 2. фебруара ове године, коју је такође саставио Инглиш, а коју је објавио Викиликс, детаљно су описани поступци и планови Фахрудина Радонлића, лидера Савеза за бољу будућност. Инглиш у депеши пише о која ће креирати нову пукотину на бошњачкој политичкој сцени, нарочито током кампање за изборе 2010. године.

О тој партији Инглиш пише да је води моћни, наводно корупирани и понекад осветољубиви медијски могул Фахрудин Радончић, који директно контролише најтиражније дневне новине у БиХ што ће осигурати да се порука његове кампање добро пропагира, те да ужива подршку Церића.

У депеши је наведено да ће Радончићева партија највише узети гласове Странке за БиХ Хариса Силајџића, као и од апатичних гласача намамљених његовим завјетом да ће побољшати економију. Инглиш јер оцијенио да је Радончић из рата израстао из релативног сиромаштва у власника моћне компаније, да је упетљан у корупцију, да има доста међународног познанства, о сукобу са првим замјеником високог представника Рафијем Грегоријаном због наводне повезаности власника "Аваза" са међународним перачима новца.

"Радончић је, широко је распрострањено мишљење, уплетен у корупцију, а најочити је примјер његове улоге у скандалу са Развојном банком Федерације БиХ. Он је признао да је унајмио Рамиза Џаферовића, члана СДА, директора банке, за ревизију 'Аваза' кроз Џаферовићеву личну ревизорску компанију. У исто вријеме, Џаферовић је кроз Развојну банку Радончићу дао зајам од 22,5 милиона марака. Тај новац је био намијењен за градњу Радончићевог торња у Сарајеву. Недавно су медији објавили наводну Радончићеву везу са међународним дилером дроге Кељмендијем, што је био повод за велики напад са страницама 'Дневног аваза' на полицијске челнике који су радили на случају'', наглашава Инглиш у депеши.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog