Svijet

УН: Преговори о уједињењеу Кипра у опасности

НИКОЗИЈА - Уједињене нације су упозориле да би преговори о уједињењу Кипра могли да доживе „фатални неуспjех”, ако договор на етнички подијељеном острву не буде постигнут до половине идуће године.


У извјештају Савету безбједности УН, генерални секретар Бан Ки Мун је навео да преговори о миру између кипарских Грка и Турака не могу трајати бесконачно, упозоривши да би напредак могао бити ометен изборима у оба ентитета, који слиједе 2011.

„Ако суштински договор не буде закључен прије изборног циклуса, преговори могу ући у стање потпуне неизвјесности, с ризиком да доживе фатални неуспјех”, оцјена је из Бановог извештаја, који ће Савјету безбједности бити достављен 30. новембра.

Бан је, како данас преноси Ројтерс, изјавио да ће се, крајем јануара, састати са лидерима кипарских Грка и Турака, од којих очекује да понуде план за решавање преосталих проблема.

Генерални секретар УН је прије десетак дана у Њујорку разговарао с предсједником Кипра Димитрисом Христофијасом и лидером кипарских Турака Дервишом Ероглуом, после чега је изјавио да су директни преговори двије стране, започети 2008. године, донијели извјестан напредак, али да су и даље „фрустрирајуће спори”.

Заједнице кипарских Грка и Турака живе одвојено од 1974. године, када је Турска окупирала сјеверни дио острва с циљем да спријечи прикључење Кипра Грчкој, подстакнуто из Атине, гдје је тада на власти била војна хунта.

Европска унија је 2004. године примила Кипар у своје чланство, признајући власт кипарских Грка као једину легитимну, док самопроглашену турску републику на сјеверу острва признаје само Турска, која тамо држи око 30.000 својих војника.

Решавање кипарског проблема кључни је услов за прикључење Турске Европској унији.

У протекле двије године било је 88 састанака двије стране, а Бан сматра да, ипак, није учињено довољно и упозорава да „разговори не могу бити процес без краја”.

Циљ, који су поставиле УН, јесте да Кипар функционише као федерација два равноправна ентитета, а такво рјешење подржава и ЕУ.

Главне кочнице у садашњим преговорима су различити ставови два ентитета о томе како ријешити проблем имовине расељених након подјеле Кипра.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog