Svijet

Британија: Од априла ограничења за мигранте

ЛОНДОН – Влада Британије је данас саопштила да ће од априла 2011. ограничити број квалификованих радника који долазе из земаља ван Европске уније, на 21.700 годишње, што је смањење броја дозвола за више него петину у односу на 2009.


Дозволе радника миграната које шаљу компаније из других земаља неће бити ограничаване уколико они зарађују више од 40.000 фунти (63.750 долара) годишње, изјавила је у парламенту британска министарка унутрашњих послова Тереза Меј, пренио је Ројтерс.

"Морамо пооштрити наш имиграциони систем", рекла је ова министарка из редова конзервативаца.

Британија ће смањити број висококвалификованих радника који улазе у земљу без понуђеног радног мјеста за 13.000 у односу на прошлогодишњи ниво, на 1.000, а радне дозволе ће бити ограничене на "изузетне таленте", као што су научници, они са високом школском спремом и умјетници.

Број радника са понуђеним пословима биће повећан за близу 7.000, на 20.700, мада ће се на њих примењивати строжи прописи, којима ће дозволе бити ограничене на послове који захтјевају факултетско образовање. Неће, међутим, бити никаквих ограничења кад је ријеч о инвеститорима и предузетницима, указала је Меј.

Она је такође рекла да ће коалициона влада конзервативаца и либерала , која планира да до 2015. смањи нето миграцију (имиграција минус емиграција) на неколико десетина хиљада, са близу 200.000, обуставити прихватање миграната који у Британију долазе на привремени рад и давати дозволе само онима који ће радити за стално.

"Окончаћемо везу између привремене и сталне миграције", указала је Меј.

Британија има политику "отворених врата" за економске мигранте из већине од 27 чланица ЕУ.

Пословне групације су поздравиле владину одлуку да не ограничава трансфер радника које шаљу компаније уколико они зарађују више од 40.000 фунти годишње, али су упозориле владу да би ограничење броја висококвалификованих радника из земаља ван ЕУ могло довести до тога да Британија заостане у привлачењу талената.

Пословни лобији, опозициони и поједини либерално-демократски политичари су упозорили владу да ће се ограничење прилива имиграната у Британију штето одразити на економију јер ће умањити продуктивност и потенцијално повећати издатке за плате.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog